آزادسازی معاملات مسکن مهر قیمت خانه را افزایش نمی‌دهد

گردآوری توسط گروه عمران ممتازنیوز

www.BanaNews.irیک کارشناس مسکن معتقد است: مسکن مهر پیش از آزادسازی خرید و فروش‌ها در چرخه اقتصاد مسکن حضور داشته و اینگونه خرید و فروش‌ها منجر به افزایش قیمت خانه نمی‌شود.

به گزارش ممتاز (BanaNews.ir) بیت‌الله ستاریان در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه پیش از آزادسازی معاملات مسکن مهر، امتیاز این واحدها در چرخه خرید و فروش‌ بود، اظهار کرد: مسکن مهر از همان ابتدا در چرخه اقتصاد مسکن حضور داشت.

وی افزود: از ابتدای طرح مسکن مهر با عنوان زمین‌های ۹۹ ساله انتظار واگذاری زمین به مالکان وجود داشت و حال پس از آغاز تحویل این واحدها، واگذاری عرصه و همچنین آزادسازی معاملات مهر نیز امکانپذیر شده است.

به گفته ستاریان، گرچه این واحدها توسط دولت ساخته شده اما آنچنان جایگاه قانونی ندارد که دولت خود اجاره‌دار این واحدها و عرصه به مردم باشد و باید همچون دیگر زمین‌ها در اختیار مردم قرار گیرد.

این کارشناس تاثیرپذیری افزایش قیمت‌ها و رونق قیمت‌ها پس از آزادسازی معاملات را اینگونه عنوان کرد که به طور طبیعی بازار مسکن دچار تغییراتی می‌شود اما واگذاری زمین مسکن مهر و آزادسازی معاملات در این بخش باید انجام شود.

وی اظهار کرد: ورود واحدهای مسکونی مهر به چرخه اقتصادی مسکن، منجر به افزایش معاملات می‌شود کما اینکه پیش‌تر امتیاز این واحدهای خرید و فروش‌می‌شد.

ستاریان با بیان اینکه قبلا این واحدها به صورت اعیانی در اختیار متقاضیان قرار می‌گرفت و حال عرصه نیز وارد معاملات شده است، گفت: اینگونه معاملات در کل بازار تاثیر چندانی ندارد و افزایش قیمت مسکن ناشی از این قبیل موارد نیست.

به گفته وی افزایش قیمت مسکن به عوامل بنیادی دیگری بستگی دارد که از جمله می‌توان به کمبود عرضه واحدهای مسکونی اشاره کرد.

به اعتقاد این کارشناس معاملات واحدهای مسکن مهر تنها به رونق بازار مسکن منجر می‌شود.

بنانیوز – ممتاز، خبرها صنعت ساختمان کشور، عمران – معماری – شهرسازی
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *