آغاز آلودگی هوا از اواسط هفته آینده

۲۴م آذر ،
ممتاز نیوز: مدیرکل پیش بینی هواشناسی با بیان اینکه از اواسط هفته در روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه با آلودگی هوا مواجه هستیم، گفت: از هفته آینده هم که این شرایط بوجود می‌آید باید منابع تولید آلودگی را کنترل کنیم تا به اخطار نرسیم.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از مهر، بهرام صناعی در نشستی خبری در حاشیه نمایشگاه راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر ۵۸ ایستگاه جاده ای هواشناسی از سال قبل آغاز به کار کرده است گفت: امسال حدود ۹۸ درصد کارها انجام شده و تا دهه فجر مراسم افتتاح پروژه را خواهیم داشت.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه ایستگاههای هواشناسی در گردنه ها کمک بسیاری را به مسئولان و حمل و نقل جاده ای می کند، افزود: ما تا کنون ۱۲ ایستگاه داشتیم که با اضافه شدن ایستگاههای تازه به ۷۰ ایستگاه می رسیم. ضمن آنکه در ۶۲ فرودگاه کشور هم ایستگاه های هواشناسی وجود دارد.

وی تصریح کرد: از این تعداد ۱۲ ایستگاه فرودگاهی با توجه به شرایط تازه و پدیده هایی مانند گرد و غبار در فرودگاه ها نصب شده است و تعداد آن تا پایان سال به ۲۰ ایستگاه می رسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در ایستگاه های زمینی ۴۹۲ ایستگاه داریم بیان کرد: از این تعداد ۱۸۰ ایستگاه در سطح زمین، ۶۲ عدد فرودگاه ها و ۳۴ ایستگاه تحقیقاتی کشاورزی وجود دارد.

صناعی در خصوص ایستگاه های جمع آوری داده های مورد نیاز برای شبکه اقلیم شناسی، گفت: ۳ هزار و ۶۴۶ ایستگاه به صورت آنلاین داده های را در اختیار ما قرار می دهد که در مجموع حدود ۵ هزار و ۳۰ ایستگاه هواشناسی در کل کشور داریم که گسترده ترین شبکه در منطقه خاورمیانه است.

رئیس سازمان هواشناسی با بیان اینکه قبل از دولت نهم یک رادار در کشور فعال بوده است، گفت: پس از دولت نهم و دهم ۶ رادار در کشور نصب شده است و امسال هم یک رادار هواشناسی در بوشهر در دهه فجر بهره برداری می گردد و رادار دیگری هم در استان گیلان تا پایان سال عملیاتی خواهد شد. ضمن آنکه یک دستگاه رادار در استان فارس در سال ۹۲ به افتتاح می رسد.

وی با اشاره به اینکه ۵۳۱ ایستگاه خودکار هواشناسی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: وضعیت آب و هوایی در سال زراعی جاری مناسب است و میانگین بارندگی کشور حدود ۳۰ درصد از شرایط برنامه نسبت به سال قبل بالاتر بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بیش از ۴۰ درصد بارندگی در استانهای یزد، کهکیلویه و بویر احمد داشتیم ضمن آنکه در ۸ استان بین ۱۰ تا ۴۰ درصد بارش باران رشد داشته و در ۹ استان هم میانگین بارش با افزایش مواجه بود.

وی با بیان اینکه در ۲ استان کمتر از ۹۰ درصد بارندگی داشتیم، بیان کرد: در استان اردبیل زیر ۶۰ درصد و در سیستان و بلوچستان هم زیر ۳۰ درصد بارندگی داشته ایم و در مجموع میانگین بارش کشور امسال ۷۰٫۶ میلیمتر بوده که ۳۶ درصد میانگین بلند مدت افزایش بارندگی داشته ایم.

صناعی با اشاره به اینکه سال قبل میانگین بارش ۶۷ درصد بوده است، گفت: بالاترین بارش در سال قبل مربوط به شهرستان نوشهر بوده است و پیش بینی می کنیم تا پایان سال هم شرایط نرمال بارش در کشور وجود داشته باشد.

همچنین رئیس سازمان هواشناسی در خصوص با بیان اینکه از سال ۸۶ تا ۸۷ با میانگین ۵۱ درصد بدترین وضعیت را در بارش داشتیم گفت: ۸۱ درصد از بارش ها را در کل کشور دریافت کردیم و روند بارش ها وضعیت نرمالی را دارد.

در ادامه امیدوار شهری مدیر کل پیش بینی هواشناسی در سازمان هواشناسی کشور اظهار داشت: از اواسط هفته روزهای سه شنبه و چهارشنبه و پنجشنبه آلودگی در شهر تهران را خواهیم داشت و انتظار می رود تا با تمهیداتی که مسئولان در نظر می گیرند آلودگی به مرز خطر نرسد.

وی گفت: سامانه برفی از پنجشنبه وارد کشور می گردد و وضعیت بارندگی تا اواسط هفته آینده مناسب است. ضمن اینکه از امروز تا دوشنبه بارش برف و باران در شمال کشور و در جنوب بارش باران با رعد و برق را خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه سامانه های برفی از نوار غرب و غرب وارد کشور می گردد گفت: برنامه ریزی ستاد مدیریت آلودگی کلانشهرها با استفاده از پیش بینی هواشناسی صورت می گیرد تا با انجام تمهیدات به موقع آلودگی از اخطار فراتر نرود.

مدیر کل هواشناسی افزود: از ابتدای آذرماه تا پایان اسفند با سرد شدن سطح زمین آلودگی بیشتر می گردد و از هفته آینده هم که این شرایط بوجود می آید باید منابع تولید آلودگی را کنترل کنیم تا به اخطار نرسیم.

وی با بیان اینکه تعطیلات برای مردم و دانش آموزان هم مضر است، گفت: پیش بینی می کنیم که بارش ها در سال زراعی جاری از حد نرمال بالاتر برود ضمن آنکه در ۵ سال قبل میزان بارش ۱۹ درصد پایین تر از حد نرمال بود.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *