احتمال ادامه زمین لرزه ها در شیراز/ استانی با ۴ گسل فعال

دکتر مهدی زارع در گفتگو با خبرنگار مهر، بزرگای زلزله امروز استان فارس را ۳٫۸ در مقیاس ریشتر دانست و افزود: کانون این زمین لرزه محلی در میان روند گسل “فیروز آباد” و روند گسل “فراشبند” است. این دو روند  به صورت موازی با یکدیگر قرار دارند و کانون زلزله امروز بین این دو روند قرار دارد که در ۱۸ کیلومتری شیراز است.

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله، با بیان اینکه این زلزله جزء زلزله های کوچک محصوب می شود، اظهار داشت: با توجه به لرزه خیز بودن منطقه انتظار لرزه خیزی در این حد و بیشتر در آن می رود.
 

وی با اشاره به سابقه لرزه خیزی منطقه خاطر نشان کرد: محل بروز این زلزله محلی است که از اسفند ۱۳۷۲ تا تیر ۱۳۷۳ چندین زمین لرزه در این منطقه رخ داده است و در اردیبهشت ۸۷ زلزله “کره بس” رخ داد که نزدیک این کانون زلزله اتفاق افتاد.


زارع همچنین یادآور شد: این منطقه زلزله هایی با بزرگای بیش از ۵ در مقیاس ریشتر را تجربه کرده است.


وی با اشاره به میزان لرزه خیزی استان فارس، خاطر نشان کرد: استان فارس علاوه بر روند شمالی جنوبی گسل فیروز آباد و فراشبند دارای گسل های دیگری چون “کازرون” است که بخشی از این گسل از استان فارس عبور می کند.
 

زارع گسل “لار” را از دیگر گسل های استان فارس دانست و ادامه داد: این گسل با روند روند شرقی- غربی از کنار شهر “قیر و کارزین” عبور می کند. این منطقه محلی است که در فروردین سال ۱۳۵۱ زلزله ای با بزرگای ۶٫۹ در آن رخ داد و تلفات زیادی را بر جای گذاشت.
 

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله، با تاکید بر اینکه این زلزله از مهمترین زلزله های ۱۰۰ سال اخیر در استان فارس است، اضافه کرد: زلزله “کره بس” در اردیبهشت سال ۱۳۸۷ که میان شیراز و کازرون رخ داد دارای تلفات کمی بوده است.
 

وی در خصوص احتمال ادامه روند زمین لرزه در روزهای آینده، توضیح داد: در منطقه زاگرس زلزله ها به صورت فوج گونه است به گونه ای که به جای رخ دادن یک زلزله، یک ردیف از زلزله ها رخ می دهد. پی در پی اتفاق افتادنها به صورت گروهی از زمین لرزه هایی با بزرگای متوسط تا کم است و ممکن است تا روزها لرزه هایی داشته باشیم.
 

زارع با اشاره به زلزله امروز شیراز، اضافه کرد: با توجه به طبیعت لرزه خیزی منطقه زاگرس انتظار می رود که این زمین لرزه با گروهی از زمین لرزه ها همراه باشد.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *