اختصاص ارز مبادلاتی به اولویت ۸ از فردا

۲۸ آبان ،

بینا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه از فردا اولویت ۸ گروه‌های کالایی نیز مشمول دریافت ارز در اتاق مبادلات ارزی می‌شوند، گفت: بر اساس تصمیم تازه دولت، مبنای محاسبه ارز و تعدیل تعرفه‌ها در گمرکات به گونه‌ای خواهد بود که اجرای نرخ مبادله‌ای و تعدیل تعرفه‌ها، تغییری در محاسبه و پرداخت عوارض گمرکی نسبت به پیش صورت نگیرد.
به گزارش تفسیری بیناف حمید صافدل با بیان اینکه جزئیات تصمیم‌گیری دولت برای تغییر در عوارض صادراتی ظرف روزهای آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد، به مهر گفت: کمیته‌های کارشناسی در حال بررسی موضوع می باشند که امیدواریم نتیجه مناسبی برای صادرات کشور به دست آید.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در خصوص غربالگری کالاهای اولویت ۸ برای دریافت ارز از اتاق مبادلات ارزی افزود: ظرف امروز و فردا، اولویت ۸ گروه کالایی نیز از اتاق مبادلات ارزی، ارز دریافت خواهند کرد.
وی تصریح کرد: سیاست دولت از ابتدا این بوده است که به اولویت‌های ۳ تا ۸ ارز مبادلاتی اختصاص دهد که بر این اساس با اضافه شدن اولویت ۸ به دریافت‌‎کنندگان ارز از اتاق مبادلات ارزی، این وعده محقق می‌شود.
به گفته صافدل، البته اختصاص ارز به نرخ مبادله‌ای به اولویت ۹ نیز در دستور کار دولت قرار دارد و بر این اساس، تصمیم بر این است که رویه اختصاص ارز به تمامی گروههای کالایی استمرار یابد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بعضی از گروههای کالایی اولویت ۸ که در رده‌های ماده اولیه، کالاهای نیمه‌ساخته یا کالای ساخته شده قرار دارند، به تفکیک دسته‌بندی شده‌اند، ولی اختصاص ارز به آنها تغییری نسبت به پیش ندارد؛ چراکه در بین اولویت‌ها، مبنای اختصاص ارز، به نرخ مبادله‌ای است و تنها گروه ۱ و ۲ کماکان ارز مرجع می‌گیرند.
وی همچنین از تصمیم تازه ارزی دولت خبرداد و گفت: بر اساس تصمیم تازه دولت، مبنای محاسبه ارز و تعدیل تعرفه‌ها در گمرکات به نحوی خواهد بود که همزمانی اجرای اختصاص نرخ مبادله‌ای به کالاها با تعدیل تعرفه‌ها، سبب می‌شود که تغییری در محاسبه و پرداخت عوارض گمرکی صورت نگیرد.

RSS
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *