استعمال سیگار سبب تشدید پرفشاری خون می شود

۱۷اردیبهشت،

از آنجایی که مصرف سیگار سبب تشدید پرفشاری خون شده بنابراین پیشنهاد می شود اشخاص سیگار را ترک کنند.

به گزارش  گروه علمی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا؛ کارشناس تغذیه مرکز بهداشت استان یزد با بیان این که اثرات مستقیم چربی بر فشارخون هنوز قطعی نیست، اظهارداشت: از آنجا که پرفشاری خون و بیماری‌های قلبی و عروقی در بیشتر موارد با هم ایجاد می‌شوند و همچنین کاهش مصرف چربی در کاهش وزن موثر است، پس چربی به عنوان یک عامل تغذیه‌ای در ایجاد بیماری موثر است. در بیشتر موارد یک رژیم غذایی با چربی محدود می‌تواند برائ پیشگیری و کنترل پرفشاری خون مناسب باشد.

مهدیه حاجی میرزاده همچنین بر مصرف نکردن الکل تاکید کرد و افزود: مصرف الکل با فشارخون بالا ارتباط داشته و می‌تواند سبب تشدید بیماری شود.

این کارشناس، کاهش مصرف مواد غذایی حاوی کافئین را در پیشگیری از بروز فشارخون بالا موثر عنوان کرد و متذکر شد: مواد حاوی کافئین از قبیل قهوه، چای، نوشابه‌های کولا و شکلات سبب افزایش فشارخون می‌شوند و باید در حد اعتدال مصرف شوند.

وی با اشاره به روشهای پیشگیری و کاهش فشارخون بر پرهیز غذایی تاکید و خاطرنشان کرد: اشخاص از مصرف غذاهای شور از جمله گوشت به شکل نمک سود شده، کنسروی، همبرگری، سوسیس و کالباس به سبب سطح بالای سدیم آن‌ها، همچنین سبزی‌هایی که در آب نمک کنســرو شده‌اند باید اجتناب کنند.

این کارشناس تغذیه در ادامه تصریح کرد: همچنین از مصرف غذاهای چرب و انواع سس‌ها،مصرف چیپس، پفک، خیار شور، ماهی‌های شور و دودی و سایر غــذاهای فرآوری شده که نمک آن‌ها بسیار است باید اجتناب شود.

وی اظهارکرد: پیشگیری و درمان فشارخون سبب کاهش بیماری‌های قلبی عروقی می گردد و از مرگ متعاقب آن جلوگیری می کند.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ