اعطای ۱۵ روز مرخصی به مناسبت لیالی قدر به زندانیان واجد شرایط

به گزارش روز دوشنبه اداره کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه، در بخشنامه آیت الله صادق آملی لاریجانی آمده است: به مناسبت فرارسیدن لیالی قدر و در پیش بودن عید سعیدفطر و با توجه به آثار مثبت و سازنده حضور زندانیان در کنار خانواده و به منظور نیل به اهداف عالی در بازسازی اجتماعی و اخلاقی زندانیان و نیز برقراری روابط عاطفی بین زندانیان و اعضای خانواده آنها مقتضی است به زندانیان محکوم با رعایت شرایط ذیل و اخذ تأمین مناسب، ۱۵ روز مرخصی داده شود.

در ادامه بخشنامه رییس قوه قضاییه آمده است که این مرخصی به مدت ۱۵ روز دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود.

بر اساس این گزارش، در بخشنامه رییس دستگاه به واحد های قضایی و دادسراها در بخش زندانیان محکوم به حبس، محکومین به حبس‌ ابد به شرط تحمل حداقل پنج سال حبس، محکومین به حبس بیش از ۱۰ سال به شرط تحمل حداقل دو سال حبس، محکومین به حبس از پنج تا ۱۰ سال به شرط تحمل حداقل یک سال حبس، محکومین به حبس از یک سال تا پنج سال به شرط تحمل حداقل سه ماه حبس و محکومین به حبس کمتر از یک سال به شرط تحمل حداقل یک ماه حبس، واجد شرایط دانسته شده اند.

بر اساس این گزارش، در تبصره ذیل این بخش آمده است که محکومین به حبس که باقیمانده حبس آنها کمتر از دو ماه باشد، مرخصی منتهی به آزادی اعطاء می‌شود.

در ادامه بخشنامه یاد شده، در رابطه با زندانیانی که صرفاً به دلیل عجز از پرداخت جزای نقدی در حبس به سر می‌برند نیز، محکومین به جزای‌ نقدی که مقدار باقیمانده آن بیش از سی‌ میلیون ریال باشد به شرط تحمل حداقل دوماه‌ حبس و محکومین به جزای‌ نقدی که مقدار باقیمانده آن ده تا سی ‌میلیون ریال باشد به شرط تحمل حداقل یک ماه حبس، واجد شرایط اعطای مرخصی شناحته شده اند.

در تبصره ذیل این بند نیز آمده است که محکومین به پرداخت جزای نقدی که مقدار باقیمانده آن کمتر از ده میلیون ریال باشد، به شرط تحمل حداقل یک ماه حبس، مرخصی منتهی به آزادی اعطاء می‌شود.

همچنین در ادامه بخشنامه رییس قوه قضاییه در رابطه با محکومین جرایم غیرعمدی و محکومین مالی نیز آمده است: زندانیانی که به لحاظ عجز از پرداخت دیه در جرایم غیر عمد بازداشت هستند و همچنین دارندگان محکومیت‌های مالی، صرف نظر از مدت اقامت در زندان از مرخصی موضوع این بخشنامه برخوردار خواهند بود.

در این بخشنامه، محکومین جرایم سرقت مسلحانه، سرقت مقرون به آزار، جاسوسی، اقدام علیه امنیت کشور، آدم‌ربایی، جرایم باندی و سازمان یافته، تجاوز به عنف، دایر کردن مراکز فساد و فحشاء، اسیدپاشی، اخلال در نظام اقتصادی، ورود، تولید، توزیع و فروش مشروبات الکلی، محکومین به قصاص و اعدام و حدود شرعی، محکومین دارای سه سابقه محکومیت به ارتکاب همان جرم، محکومینی که به شرارت مشهورند، قاچاق مسلحانه یا عمده موادمخدر و روانگردان‌ها و سایر محکومینی که اخلاق و رفتار آنها در زندان به گونه‌ای بوده که بنا به نظر دادستان یا قاضی ناظر زندان یا رییس زندان یا شورای طبقه‌بندی شایستگی برخورداری از مرخصی را ندارند، از شمول این بخشنامه مستثنی هستند.

در تبصره ذیل این بند نیز آمده است که در مورد سارقین دارای محکومیت بیش از یک سال و محکومان مواد مخدری که میزان محکومیت آنان بیش از پنج سال باشد ترتیبی اتخاذ شود هر چهل و هشت ساعت یکبار خود را به مراجع انتظامی محل سکونت خویش معرفی کنند.

همچنین در تبصره دوم این بند منظور از قاچاق عمده موادمخدر و روانگردان‌ها، مشمولین بند ۴ ماده ۴ و بند ۶ ماده ۵ و بند ۶ ماده ۸ قانون اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر و الحاق موادی به آن اعلام شده است.

بر اساس این گزارش، دادستان ‌های سراسر کشور ملزم به اجرای این بخشنامه بوده و بر حسن اجرای آن نظارت خواهند کرد.

اجتمام**۹۱۴۰**۱۵۶۹

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۲۶۳۸۰۳


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *