اعلام جزئیات نرخ رشد بخش‌های مختلف اقتصادی در سال ۹۰

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

بانک مرکزی در گزارشی نماگرهای سه ماهه اول سال را منتشر کرد اما رشد اقتصادی این فصل در گزارش اعلام نشده است.

خبراقتصادی:فارس نوشت:طبق این گزارش، رشد اقتصادی در سال قبل ۳ درصد، رشد اقتصادی بدون احتساب نفت ۳٫۲ درصد، رشد بخش نفت ۱٫۳ درصد، رشد بخش کشاورزی ۴٫۸ درصد، صنعت و معدن ۳٫۳ درصد و خدمات ۲٫۴ درصد بوده است. پیش از این مرکز آمار ایران رشد اقتصادی سال ۹۰ را ۳٫۲ درصد و بدون احتساب نفت ۳٫۴ درصد عنوان کرده بود که در هر دو شاخص مذکور ۰٫۲ درصد اختلاف دیده می‌شود.

تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه در پایان سال ۹۰ به ۶۱۰ هزار و ۱۳۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و رشد اقتصادی به قیمت پایه سال ۷۶ به ۵۵۶ هزار و ۵۰۶ میلیارد تومان رسیده است.

رشد اقتصادی سال ۹۰ نسبت به سال ۸۹، ۱٫۸ درصد کاهش نشان می‌دهد. رشد اقتصادی سال ۸۹، ۵٫۸ درصد برآورد شده است. در سال ۸۹ رشد اقتصادی بدون نفت ۶٫۱ درصد، بخش نفت ۱٫۹ درصد، کشاورزی ۸٫۸ درصد، صنعت ومعدن ۹٫۳ درصد و خدمات ۴ درصد بوده که نشان می‌دهد ۴ بخش اقتصادی در سال ۸۹ از رونق بیشتری در مقایسه با سال ۹۰ برخوردار بوده است.

با توجه به گذشت ۱۴ ماه از خرداد سال ، انتظار از بانک مرکزی ارائه گزارش رشد اقتصادی سه ماهه اول بود اما بیشتر آمارهای انتشار یافته گزارش فعلی مربوط به سال ۹۰ است که به غیر از جزئیات رشد بخش‌های مختلف، آماری از شاخص‌های مهم اقتصادی ندارد.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ