اقدام شورای رقابت برای رفع انحصار واردات خودرو

۲۱اردیبهشت،

اقدام شورای رقابت برای رفع انحصار واردات خودرو

یک کارشناس صنعت خودرو خواستار اقدام شورای رقابت برای رفع انحصار و ایجاد رقابت در فرایند ورود خودرو به کشور شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «ممتاز» به نقل از ایسنا، امرالله امینی – عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی  اظهار کرد:‌ متاسفانه در حال حاضر واردات خودرو به کشور انحصاری شده و عمده آن در اختیار یک خانواده است.

وی با بیان این‌که این خانواده به طور انحصاری دو برند هیوندایی و کیا را وارد کشور می‌کنند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۸۰ درصد بازار خودروهای وارداتی در اختیار این دو برند است بنابراین با توجه به انحصار ایجاد شده شورای رقابت باید برای رفع این انحصار اقدام کند.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: انحصار شکل گرفته در واردات خودرو به کشور سبب شده تا این واردکننده بتواند سطح قیمتی خودروهای خارجی را به طور مستقیم و غیر مستقیم تعیین کرده و بر بازار این محصولات تاثیرگذار باشد.

وی افزود: نکته قابل توجه در این زمینه آن است که خودروسازان خارجی محصولات صادراتی خود را معمولا با ۵۰ درصد تخفیف می‌فروشند به‌گونه‌ای که قیمت خودروی صادراتی آن‌ها ۵۰ درصد ارزان‌تر از محصولی است که در کشور سازنده عرضه می‌شود.

امینی با بیان این‌که این کار با هدف کسب بازارهای خارجی و تامین ارز مورد نیاز تولیدکنندگان صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: این در حالی است که شرکت‌های واردکننده خودرو به کشور در این زمینه نیز غیر رقابتی و انحصاری عمل کرده و این خودروها را گران‌تر از ارزش واقعی در بازار ایران عرضه می‌کنند.

وی تصریح کرد: در این شرایط شورای رقابت باید به این بازار ورود کرده و واردات خودرو با هر برند و از سوی هر فرد و شرکتی را آزاد اعلام کند تا انحصار شکل گرفته در این بازار شکسته شود.

این کارشناس صنعت خودرو خاطرنشان کرد: حتی اگر لازم است شورای رقابت باید فرایند قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی را بررسی و قیمت واقعی عرضه این محصولات در بازار ایران را محاسبه و ابلاغ کند.

شنبه ۲۱ اردیبهشت   ۱۰:۲۳

منبع: عصر خودرو
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ