الهاشمی مجرم عراقی محکوم به اعدام از حمایت داووداوغلو پس از پیگرد قضایی خود پرده برداشت

طارق الهاشمی که هم اکنون در ترکیه اقامت دارد و براساس حکم دادگاه در عراق، به دلیل دست داشتن در عملیات تروریستی علیه مقامات این کشور محکوم به اعدام شده است، روز چهارشنبه در گفت وگو با شکبه تلویزیونی خبر ترک این اطلاعات را فاش کرد.

وی افزود: داوود اغلو وزیر امور خارجه ترکیه در تماس خود، به من اطمینان داد که مورد حمایت آنکارا هستم که این موضوع را هرگز فراموش نخواهم کرد.

خبر اعلام حمایت وزیر امور خارجه ترکیه از معاون سابق فراری رییس جمهوری عراق در حالی توسط خود وی منتشر شده که الهاشمی تحت تعقیب سازمان بین المللی پلیس (اینترپل) قرار دارد.

وی گفت: از اینکه در ترکیه هستم ، خرسندم و برای جلوگیری از تاثیر این موضوع بر روابط آنکارا و بغداد، قصد ندارم درباره حکم اعدام یا اینکه این حکم پیامی برای ترکیه دارد، اظهار نظر کنم.

ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه نیز با تاکید بر اینکه طارق الهاشمی مرتکب جرمی توجیه کننده صدور حکم اعدام نشده، تصریح کرده که اگر عراق، خواستار استرداد وی از ترکیه شود، به هیچوجه وی را تحویل نخواهد داد.

ترکیه در حالی به حمایت از طارق الهاشمی ادامه می دهد که مستندات انتشار یافته و اعترافات صریح رییس دفتر زمان مسئولیت معاونت ریاست جمهوری عراق، از دلایل دادگاه برای صدور حکم اعدام است.

اردوغان با اشاره به اینکه با این مجرم فراری رابطه دیرینه دارد و باور نمی کند اتهامات صحت داشته باشد گفت: الهاشمی شخصی است که چند تن از افراد خانواده اش را در جنگ از دست داده است و

می تواند تا هر زمان که لازم باشد در ترکیه اقامت داشته باشد و آنکارا به هیچ وجه مایل به تحویل وی به مقامات عراقی نیست و نخواهد بود.

معاون سابق رییس جمهوری عراق که آوریل سال گذشته به دنبال دست داشتن در عملیات تروریستی در این کشور به منطقه کردستان عراق و سپس ترکیه گریخت در منزلی که دولت اردوغان در استانبول در اختیار وی قرار داده، اقامت کرده است.

دادگاه کیفری مرکزی عراق یکشنبه گذشته، الهاشمی و رییس دفترش را به دلیل دخالت در حملات تروریستی عراق وقتل سه تن (سهاد عبیدی، طالب بلاسم و سهام اسماعیل) را به علت حضور نیافتن معاون سابق رییس جمهوری به طور غیابی به اعدام محکوم کرد.

خاورم ** ۲۳۰**۱۵۱۶

انتهای پیام /*


www.irna.ir

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ