الهام: حضور رییس‌جمهور در ستاد انتخابات اشکال قانونی نداشت/ماده ۷۳ شامل رییس‌جمهور نمی‌شود

۲۱اردیبهشت،

IMAGE633814557199782500.jpg

سخنگوی دولت، بعضی اظهارنظرها دربارهٔ غیرقانونی بودن حضور رییس‌جمهور در ستاد انتخابات کشور به همراه مشایی را رد کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، غلامحسین الهام در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چرا رییس‌جمهور تا کنون حکم رییس سازمان نظام پزشکی را امضا نکرده است؟ گفت: موضوع در دست بررسی است. البته آقای رییس‌جمهور قبلا نیز اعلام کرده بودند که انتخابات از نظر قانونی مخدوش است و حرف ایشان مبتنی بر قانون بوده و این انتخابات در شرایطی برگزار شد که اشکال قانونی داشته است.

وی هم‌چنین در مورد اظهاراتی مبنی بر این‌که حضور رییس‌جمهور در روز قبل در ستاد انتخابات وزارت کشور غیرقانونی و یک اقدام مجرمانه است، با رد این‌گونه اظهارنظرها گفت: اول این‌که به نظر من در مورد ادبیاتی که در ارتباط با رییس قوه مجریه به کار برده می‌شود باید با احتیاط و دقت بیش‌تری صحبت‌ها منعکس شود و این‌که قبل از بررسی و اثبات یک اقدام در یک محکمه بیاییم و آن اقدام را مجرمانه و غیرقانونی تلقی کنیم درست نیست و در این خصوص باید دقت شود و اگر جایی شائبه حقوقی وجود دارد بگوییم شائبه حقوقی وجود دارد و آن بررسی کنیم.

الهام با بیان این‌که حضور رییس‌جمهور در ستاد انتخابات اشکال قانونی نداشت، گفت: اول این‌که طبق قانون انتخابات، تبلیغات از زمانی آغاز می‌شود که اسامی داوطلبان از سوی شورای نگهبان به صورت رسمی اعلام شده باشد و اکنون این اتفاق نیفتاده است و هنوز اسامی داوطلبان از سوی شورای نگهبان اعلام نشده است.

سخنگوی دولت افزود: در حال حاضر نیز خبرها بعضی از کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری از صدا و سیما پخش می‌شود. البته ممکن است بعضی را منعکس کند و بعضی را منعکس نکند و روش تبعیض‌آمیزی داشته باشد ولی به طور کلی چون زمان تبلیغات نرسیده اشکالی در کار صدا و سیما در ارتباط با پخش خبرها بعضی از کاندیداهای ریاست جمهوری وجود ندارد.

وی در ادامه به ماده ۷۳ قانون انتخابات اشاره کرد و گفت: فکر می‌کنم اظهارنظرها بر اساس این ماده صورت گرفته باشد. اگر اشتباه نکنم در این ماده آمده است که مسوولان اجرایی و نظارتی که در امر اجرای انتخابات دخیل می باشند حق ندارند له یا علیه نامزدی صحبت کنند ولی باید توجه داشت که رییس‌جمهور در امر انتخابات مسوولیت مستقیمی ندارد و وزیر کشور مسوولیت دارد. گرچه اخیرا می‌گویند وزیر کشور هم مسوولیت ندارد ولی به طور کلی این قانون معطوف به وزیر کشور و ناظران انتخابات است و رییس‌جمهور دخالت مستقیمی در امر انتخابات ندارد و این ماده شامل رییس‌جمهور نمی‌شود.

الهام ادامه داد که ایشان روز قبل در ستاد انتخابات با ادبیات روشنی اعلام کردند که من اکنون در مرخصی هستم و به عنوان رییس‌جمهور حضور پیدا نکرده‌ام و به عنوان یک شخص حقیقی در این‌جا حضور دارد و به عنوان محمود احمدی‌نژاد به عنوان یک شخص حقیقی اظهارنظر می‌کنم و همان‌طور که می‌دانید شخصیت حقیقی جدا از شخصیت حقوقی است.

وی افزود: همان‌طور که آقای رییس‌جمهور گفتند هیچ‌کس نمی‌تواند اراده خود را به ملت تحمیل کند و این مردم می باشند که تصمیم نهایی را می‌گیرند و انتخاب نهایی را انجام می‌دهند.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ