اولین اقدام در مار گزیدگی چیست؟

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱
ممتاز نیوز : آرامش بیماری که دچار مارگزیدگی و عقرب گزیدگی شده است سبب کند شدن جریان خون و به تاخیر افتادن حرکت سم در بدن می گردد.

دکتر شاهین شادنیا، متخصص سم شناسی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: با آغاز فصل گرما و تردد مردم در حاشیه رود خانه ها و مناطق تفریحی و بیابانی خطر انواع مارگزیدگی و عقرب گزیدگی افزایش می یابد.

وی در مورد رعایت نکات ایمنی در این گونه موارد گفت: بهترین کار در این مواقع دور کردن بیمار از محل اتفاق و رساندن آن به نزدیکترین محل درمانی است چون در صورت باقی ماندن در محل امکان گزیدگی مجدد وجود دارد.

وی یادآور شد: از دیگر موارد ایمنی در جهت جلوگیری از مارگزیدگی این است که محل های مورد نظر جهت استراحت را قبل از اقامت بازرسی کنیم و در موقع تردد دراین محل ها بهتر است از کفشهای مناسب استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در زمان مارگزیدگی و عقرب گزیدگی باید عضو مورد نظر را با آتل بسته و آن را پایین تر از سطح قلب قرار بدهیم و از بستن کش، کمربند و تیغ زدن و گذاشتن کسیه یخ باید اجتناب کرد زیرا  بعضی اشخاص به سبب بی اطلاعی از این گونه موارد نه تنها کمکی به بیمار نمی کنند حتی ممکن است آسیب بیشتری را هم به بیمار وارد کنند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ