ایران خودرو پارسیان را می‌فروشد

بورس

در شرایطی که به نظر می‌رسد پرداخت وام ۱۰۰۰ میلیاردی به خودروسازان مراحل نهایی خود را طی می‌کند، ایران خودرویی‌ها به فروش سهام خود در بانک پارسیان رضایت دادند تا در کنار دریافت وام موردنظر، منبع دیگری نیز برای تامین نقدینگی ایجاد کرده باشند.

آن طور که معاون اقتصادی ایران خودرو اعلام کرده، تعداد سهام ایران خودرو در بانک پارسیان بالغ بر چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون سهم معادل ۷۶/۳۳ درصد است و این شرکت نسبت به آگهی عرضه سهام مذکور از طریق بورس تا ۱۵ مهرماه سال جاری اقدام خواهد کرد.

به گفته علی مهری، واگذاری سهام بانک پارسیان در راستای سیاست‌های واگذاری سهام ایران خودرو که از دو سال پیش آغاز شده، انجام می‌شود. این در حالی است که به نظر می‌رسد ایران خودرو قصد دارد با فروش سهام بانک پارسیان به نوعی تامین نقدینگی کرده و سر و سامانی به اوضاع تولید خود بدهد.

اگرچه به گفته کارشناسان بورس نمی‌توان هم اکنون قیمت دقیقی را برای سهام پارسیان ایران خودرو اعلام کرد، اما فروش این سهام قطعا خودروساز بزرگ کشور را به لحاظ مالی شارژ کرده و آنها می‌توانند با پرداخت بخشی از بدهی خود به قطعه‌سازان، به روزهای طلایی تولیدشان برسند.

هرچند گفته می‌شود پرداخت وام ۱۰۰۰ میلیاردی به صنعت خودرو در مراحل پایانی به سر می‌برد و ایران خودرو ۵۰۰ میلیارد تومان از این پول را دریافت خواهد کرد، اما ظاهرا مسوولان این شرکت می‌خواهند به نوعی روی پای خود بایستند و با فروش سهام بانک پارسیان منبع نقدینگی مناسبی برای خود دست و پا کنند.

پیش از این و پس از مطرح شدن موضوع وام هزار میلیاردی خودروسازان در شورای پول و اعتبار، برخی کارشناسان و حتی نمایندگان مجلس به خصوص احمد توکلی (عضو ناظر بر مصوبات شورای پول و اعتبار) با انتقاد از پرداخت وام به صنعت خودرو گفته بود که خودروسازها باید با فروش دارایی های خود از جمله سهام، تامین نقدینگی کنند.

این در حالی است که با توجه به مدت زمان پرداخت وام هزار میلیاردی که شش ماه در نظر گرفته شده و همچنین بهره وام مذکور برخی از کارشناسان معتقدند که بهتر است خودروسازان روی پای خود بایستند و تامین نقدینگی را در شرکت‌های خود انجام دهند.


اخبار بورس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *