ایران و روسیه ۱۲ تفاهم نامه همکاری در زمینه خودرو امضا کردند

در مراسمی با حضور سفیر ایران در روسیه، ۱۲ تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت‌های خودروساز و قطعه‌ساز ایرانی و روسی به مبلغ ۷۰۰ میلیون یورو امضا شد.

ایران و روسیه ۱۲ تفاهم نامه همکاری در زمینه خودرو امضا کردند

به گزارش ممتاز نیوز، همزمان با سومین روز از نمایشگاه “اتومبیلیتی ۲۰۲۲” مسکو، این تفاهم نامه های همکاری در زمینه‌های استقرار خط تولید قطعات های‌تک خودرو، صادرات قطعات خودرو با روش متالوژی پودر و همچنین قرارداد همکاری شرکت مگاموتور سایپا با طرف های روسی در مجموع به ارزش ۷۰۰ میلیون یورو به امضا رسید.
“کاظم جلالی” سفیر ایران در روسیه در این مراسم اظهار داشت: با وجود گذشت سه روز از بازگشایی نمایشگاه، ۱۲ تفاهم‌نامه و موافقتنامه همکاری بین شرکت های ایرانی و روسی امضا شده که اگر اجرایی شوند در گام نخست رقمی افزون بر ۷۰۰ میلیون یورو ارزآوری برای کشور به دنبال خواهند داشت.
وی یادآورشد: حجم صادرات ایران به روسیه در سال گذشته میلادی حدود یک میلیارد دلار بوده که عمده آن را محصولات کشاورزی، سبزیجات و مرکبات تشکیل می داده است، اما امروز با صادرات فناوری و صنعتی مواجه هستیم.
جلالی با اشاره به مشکلات نقل و انتقال پول بین ایران و روسیه، خاطرنشان کرد: روز گذشته نخستین انتقال روبل و ریال بین دو کشور انجام و ارتباط پولی و مالی ایجاد شد.
 وی ادامه داد: در زمینه زیرساخت های ترانزیتی نیز گفت‌وگو های خوبی بین دو کشور در حال انجام است، به‌طوری که در زمینه های دریایی و کشتیرانی، قطار و ریلی و جاده‌ای اقداماتی در دست اجرا است.
سفیر ایران در روسیه ادامه داد: در بحث گمرکی نیز رئیس کل گمرک روسیه و رئیس کل گمرک جمهوری آذربایجان میهمان ایران هستند و تفاهم نامه سه جانبه‌ای بین سه کشور امضا شده و در مجموع زیر ساخت ها طوری در حال فراهم شدن است تا هر چه بیشتر بتوانیم به صادرات محصولات ایرانی بپردازیم و سبد محصولات صادراتی ایران به روسیه را افزایش دهیم.
جلالی با تقدیر از تلاش وافر انجمن همگن قطعه‌سازی کشور، تصریح کرد: قطعه‌سازان ما در این دوره از نمایشگاه خوش درخشیدند و مایه افتخار کشور شدند و با این جهش آینده نویدبخشی برای کشور رقم خواهد خورد.
انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *