اینترنت “دایل‌آپ” منقرض نشده است؟!

گرد آوری توسط گروه فن آوری اطلاعات پایگاه اینترنتی خبری ممتاز نیوز

هنوز یادمان نرفته که برای اتصال به اینترنت باید یک کارت میخریدیم و شماره پسورد و نام کاربری را وارد می‌کردیم و با اندکی زمان به دنیای وب متصل می‌شدیم. صدای خش خش کیس کامپیوتر و بعد شنیدن صدای بوق نشانگر اتصال به اینترنت آنچنان هیجان‌انگیز بود که گویی اتفاق بزرگی رخ داده است. این روزها تقریبا همه از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند چراکه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است. اما آیا هنوز هم وجود دارند کاربرانی که از اینترنت دایل آپ استفاده می‌کنند؟
 
به منظور دستیابی به شبکه اینترنت از گزینه‌های پرشماری استفاده می‌شود. یکی از این گزینه‌ها، گزینه شماره‌گیری (Dial-Up) به شرکت خدمات اینترنتی (ISP) است. از این روش، در سازمان‌های کوچک و بعضی کاربران خانگی استفاده می‌کنند به این صورت که یک خط اختصاصی به یک شبکه محلی متصل می‌شود و در واقع سرویسی است که با شماره‌گیری خط تلفن معمولی شما را به اینترنت متصل می‌کند.
مودم‌های شماره‌گیر تازه معمولاً دارای حداکثر سرعت تئوری ۵۶ کیلوبیت بر ثانیه می باشند اگرچه در اکثر موارد به سبب بار اضافه یا همان داده‌های سربار (overhead) ممکن است تنها ۵۳ کیلوبیت بر ثانیه سرعت داشته باشد.
روش نام‌برده در قبل برای سازمان‌های بزرگی که دارای کاربران متعدد با نوع استفاده متنوع از اینترنت بودند، راه حل مناسبی بود. سازمان‌ها و نهادهایی هم که تمایل به راه‌اندازی وبگاه و یا سرویس پست الکترونیکی و سایر سرویس‌های اختصاصی خود در اینترنت را دارند هم می‌توانند از گزینه استفاده کنند.
برای رسیدن به دیدی درست دربارهٔ وضعیت استفاده از دایل آپ ابتدا به سراغ شرکت‌هایی رفتیم که هنوز هم در این زمینه مشغول به فعالیت می باشند.
کارشناس یکی از این شرکت‌ها می‌گوید: درحال حاضر تعداد بسیاری از کاربرانی که به اینترنت دسترسی دارند از ای دی اس ال استفاده می‌کنند اما تعداد کمی از آن‌ها همچنان مایل به استفاده از اینترنت دایل آپ می باشند. سرعت این اینترنت تنها برای دیدن صفحات کاربرد دارد. در رابطه با سرعت دانلود، مانند قبل سرعت پایین است و سرعت آپلود هم تعریفی ندارد.
شرکت‌های دیگر هم که این سرویس‌ها را ارئه می‌دادند نظراتی مشابه داشتند. در ادامه به سراغ یک کاربر رفتیم و نظر او را در رابطه با این موضوع جویا شدیم؛ من خودم از اینترنت دایل آپ استفاده می‌کنم و همانند قبل سرعت این سرویس چندان تعریفی ندارد. من تنها از خبرخوان در اینترنت استفاده می‌کنم، به همین سبب نیازی به سرعت بالا ندارم و از موبایلم برای سایر خدمات اینترنتی استفاده می‌کنم.
البته این موضوعات چندان هم دور از ذهن به نظر نمی‌رسد چراکه تکنولوژی دیگر جایی برای اینترنت دایل آپ در نظر ندارد و حتی نمی‌توانید شیار کابل تلفن را برروی کامپیوترهای امروزی پیدا کنید.
اینترنت دایل آپ روشی قدیمی با استفاده از خطوط تلفن است که کاربر را به دنیای اینترنت متصل می‌کند. حداکثر سرعت در این روش برای اتصال به اینترنت ۵۶ کیلوبیت بر ثانیه است و معمولا این سرعت در ایران کمتر است. در این روش رایانه بوسیله دستگاهی به نام مودم که وظیفه آن کد کردن داده‌هاست از طریق شماره‌گیری و با اتصال به خطوط تلفن به شبکه جهانی اینترنت متصل می‌شود.
به گزارش ایسنا با پیشرفت دنیای تکنولوژی مودم‌های دایل آپ در داخل رایانه‌ها طراحی شدند و با گذشت زمان این مودم‌ها جای خود را به خروجی‌هایی به نام LAN دادند. کاربر می‌تواند با استفاده از این خروجی مودم ADSL خود و یا کامپیوتر دیگری را به دستگاه خود متصل کرده و از سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه این خروجی استفاده کند.
اما همچنان در ایران تعدادی از شرکت‌ها به ارائه این سرویس مشغول می باشند. در قبل کاربر با خرید یک کارت اینترنت دایل آپ و با وارد کردن تنظیماتی در رایانه از اینترنت به این شیوه استفاده می‌کرد. با گذشت زمان این روش جای خود را به اینترنت هوشمند داد.
طریق استفاده از اینترنت هوشمند بدین صورت بود که کاربر برای اتصال تنها یک شماره را به رایانه می‌داد و از طریق کابل تلفن به اینترنت متصل می‌شد. در آخر ماه هزینه میزان داده مصرفی کاربر روی قبض تلفن خانه می‌آمد.
در هر حال دیگر این روش اتصال به اینترنت در دنیا چندان رایج نیست و تعداد شرکت‌هایی که در این زمینه کار می‌کنند رو به کاهش است چراکه کاربران دیگر تحمل انتظار کشیدن و خیره شدن به پیام "سایت در حال بارگذاری است" را ندارند.

ایستنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *