بزرگترین موشک سوخت جامد جهان/عکس

محققان ناسا در حال طراحی و ساخت بزرگترین موشک سوخت جامد جهان برای سیستم پرتاب فضایی (SLS) هستند.

به گزارش ممتازنیوز، ایسنا، سیستم پرتاب فضایی ناسا (SLS)‌ پس از تکمیل مراحل نهایی ساخت، سال ۲۰۱۷ وارد سرویس شده و جایگزین سیستم موشکی Saturn V‌ به عنوان قدرتمندترین وسیله پرتاب فضایی خواهد شد.

قدرت پرتاب سیستم SLS ده درصد بیشتر از موشک Saturn V‌ خواهد بود و برای پرتاب فضاپیمای سرنشین‌دار «اوریون» و سایر فضاپیماها برای سفر به اعماق فضا در نظر گرفته شده است.


علاوه بر چهار موتور اصلی RS-25‌ مورد استفاده در شاتل‌های فضایی، سیستم SLS‌ مجهز به دو موتور موشک سوخت جامد فوق پیشرفته خواهد بود که برای بلند شدن و حرکت سیستم ۷۷ تنی بسمت فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بوسترهای سیستم SLS‌ مانند شاتل فضایی قابل استفاده مجدد هستند، اما قدرت آنها بسیار بیشتر است. طرح بهبود یافته از بوستر شاتل فضایی الگو گرفته شده است، اما برخلاف بوسترهای شاتل که از چهار بخش ساخته شده اند، بوستر سیستم SLS پنج بخشی است.

این بخش ها شامل سوخت هستند که از پرکلرات مونیوم، پودر آلومینیوم، اکسید آهن، یک پلیمر مانند آکریلونیتریل (PBAN) یا پلی بوتادین دارای انتهای هیدروکسیل (HTPB) و یک عامل پخت اپوکسی تشکیل شده اند.

نخستین بوستر با استفاده از روش های جدید تولید برای کاهش هزینه ها و افزایش سطح ایمنی توسط محققان ناسا در مرکز سیستم های فضایی ATK ساخته و آماده شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ