“بلو اوریجین” رکورد بازیابی موشک‌ها را شکست

شرکت “بلو اوریجین”(Blue Origin) متعلق به “جف بزوس” رکورد استفاده مجدد از موشک‌های فضایی را با پرتاب جدید موشک “نیو شپرد” شکست.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پرتاب جدید موشک “نیو شپرد”(New Shepard) متعلق به شرکت “بلو اوریجین”  با پشت سر گذاشتن هفتمین پرتاب مجدد خود، از رکورد موشک “فالکون ۹”(Falcon ۹) متعلق به شرکت فضایی “اسپیس ایکس”(SpaceX) با شش پرتاب متوالی عبور کرد و یک رکورد تازه در استفاده مجدد از موشک‌های فضایی به ثبت رساند.

“بلو اوریجین” موفق شد موشک “نیو شپرد” خود را که به یاد “آلن شپارد” فضانورد ناسا نامگذاری شده است، دیروز یعنی سیزدهم اکتبر با موفقیت از مرکز پرتاب “ون هورن” در تگزاس به فضا پرتاب کند.

این پرتاب شامل ارسال ۱۲ محموله تجاری از جمله یک حسگر فرود قمری به عنوان بخشی از همکاری “بلو اوریجین” با ناسا در آماده سازی برای برنامه “آرتمیس” و بازگشت و فرود بر روی ماه در سال ۲۰۲۴ به لبه فضا و ثبت رکورد استفاده مجدد از موشک بود.

این پرتاب یک نقطه عطف برای شرکت “بلو اوریجین” و همچنین یک رکورد جدید کلی در زمینه پرواز فضایی بود. این ماموریت موسوم به “NS-۱۳” هفتمین پرواز متوالی موشک “نیو شپرد” به فضا و بازگشت به زمین بود.

موشک “نیو شپرد” از یک موتور “BE-۳” بهره می‌برد که در هنگام پرتاب تقریباً ۱۱۰ هزار پوند نیروی رانش تولید می‌کند. هدف “بلو اوریجین” این است که سرانجام فضانوردان و حتی گردشگران را به فضا ببرد.

شرکت “بلو اوریجین” در سال ۲۰۰۰ توسط “جف بزوس” بنیانگذار شرکت آمازون و ثروتمندترین مرد حال حاضر دنیا تاسیس شد.

این شرکت قبلاً تلاش کرده بود که ماموریت “NS-۱۳” را در تاریخ ۲۵ سپتامبر پرتاب کند، اما این پرتاب قبل از بلند شدن موشک، به دلیل مشکل در منبع تغذیه لغو شد.

موشک “نیو شپرد” با حداکثر سرعت ۳۵۹۲ کیلومتر بر ساعت به ارتفاع اوج ۱۰۷ هزار و ۴۵ متر رسید و کل این ماموریت فقط در ۱۰ دقیقه و ۱۵ ثانیه انجام شد.

همراه با حسگر فرود بر ماه متعلق به ناسا، همچنین آزمایشی برای سنجش توانایی رشد و زنده ماندن گیاهان در شرایط ریزگرانش و همچنین آزمایش روش جدیدی برای اتصال کاوشگرهای کوچک به سیارک ها به فضا ارسال شد.

انتهای پیام

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.