بیش از ۳۳ هزار ایدزی در ایران؛ آمار زنان ۲ رقمی شد

سلامت > عمومی
آخرین گزارش موارد ثبت شده HIV/AIDS‌ تا پایان سال در کشور اعلام شد که بر اساس آن آمار زنان مبتلا به ایدز دو رقمی شده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس آمار جمع‌آوری‌شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، تا اول فروردین ماه سال جاری مجموعا ۲۶ هزار و ۱۲۵ نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS‌ در کشور شناسایی شده‌اند که ۸۹٫۸ درصد آنان را مردان ۱۰٫۲ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

بنابر اعلام اداره ایدز وزارت بهداشت، تاکنون ۴۴۳۸ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و ۵۱۸۲ نفر از افراد مبتلا نیز فوت کرده‌اند.

۴۶٫۱ درصد از مبتلایان به HIV‌ در زمان ابتلا در گروه سنی ۳۴-۲۵ سال قرار داشته‌اند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

علل ابتلا به HIV‌ در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسائل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد (۶۸٫۶ درصد)، رابطه جنسی (۱۲ درصد)، دریافت خون و فرآورده‌های خونی (۱ درصد) و انتقال از مادر به کودک (۱/۱ درصد) بوده است. راه انتقال در ۱۷٫۳ درصد از این گروه نامشخص مانده است.

بنابراین گزارش، در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلا آنان در سال گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۵۲٫۱ درصد، برقراری روابط جنسی ۳۳٫۶ درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۳٫۲ را تشکیل داده است. در ۱۱٫۱ درصد از موارد شناسایی شده در این سال، راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.


RSS
منبع:همشهری آنلاین
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ