تامین ارزکالاهای وارداتی از طریق صرافها

۸ م دیماه ،

بینا- ارز بعضی از کالاهایی که در اولویت‌های ۹ گانه قرار دارند خارج از مرکز مبادله ارزی و در بازار آزاد و صرافی‌ها تامین می‌شود.
به گزارش بینا، محمدحسین برخوردار، رییس مجمع واردات دربارهٔ واردات کالا با ارز آزاد به ایسنا، بیان کرد: به طور قطع ارز مورد نیاز بسیاری از کالاها از طریق ارز بازار آزاد و صرافی‌ها تامین می‌شود.
وی ادامه داد: تامین ارز برای واردات کالاهایی که در اولویت‌های ۹ گانه می باشند بعضا بنا به دلایلی از طریق مرکز مبادله ارزی امکان پذیر نیست و واردکنندگان آن کالاها به بازار آزاد و صرافی‌ها مراجعه می کنند.
او دربارهٔ عمده دلایل عدم مراجعه واردکنندگان به مرکز مبادله ارزی تصریح کرد:‌ فوریت در واردات، کالای تامین شده از سوی فروشندگان خارجی، عدم گشایش ال.سی‌های باز شده در بانک‌های سایر کشورها یا ذحیره سازی وقت سبب می‌شود که واردکنندگان برای تامین ارز خود به مرکز مبادله ارزی مراجعه نکنند.
رییس مجمع واردات در پاسخ به این سوال که آیا واردکنندگانی که با ارز آزاد واردات انجام می دهند مجددا از طریق مرکز مبادله ارزی تامین ارز می‌کنند؟ گفت: امکان انجام این کار هست ولی به سبب کمبود نقدینگی واردکنندگان نمی‌توانند یک سری ارز آزاد و یکسری نیز ارز اتاق مبادله‌ ارزی را تهیه کنند.
وی دربارهٔ کالاهای اولویت ۹ خاطرنشان کرد: ثبت سفارش کالاهای اولویت ۹ توسط مرکز مبادله‌ ارزی بعضا در مواردی انجام شده است و بعضی از واردکنندگان برای تامین ارز مورد نیاز خود برای واردات کالاهای اولویت ۹ به مرکز مبادله ارزی مراجعه کرده‌اند.
برخوردار در پایان گفت: کالاهای IT، لپ تاپ و لوازم کامپیوتر از اولویت ۹ خارج شده و در مرکز مبادله ارزی ثبت سفارش می‌شوند.

RSS
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ