تا چند ماه دیگر قرص خوراکی درمان کرونا به بازار می‌آید

محققان گفته‌اند شاید تا «چند ماه دیگر» قرصی تولید کنند که بتواند بیماری ویروسی کرونا را درمان کند.

تا چند ماه دیگر قرص خوراکی درمان کرونا به بازار می‌آید

به گزارش ممتاز نیوز، طرحی جهانی برای یافتن روش درمان کووید در مراحل اولیه بیماری در حال اجرا است که در آن داروهای ضدویروس را بر تعدادی شرکت‌کننده امتحان می‌کنند.

به گزارش ان‌بی‌سی نیوز، تیموتی شیهان ویروس‌شناس دانشگاه کارولینای شمالی-چپل هیل و از دست‌اندرکاران این طرح پیشتازانه گفت: «داروهای ضدویروس‌ خوراکی می‌تواند هم طول دوره ابتلا به نشانگان کوویدـ ۱۹ را کاهش دهد و هم از قدرت سرایت این ویروس به سایر افراد خانواده فرد مبتلا کم کند.»

هم‌اکنون داروهای ضدویروس برای درمان سایر بیماری‌های عفونی مانند اچ‌آی‌وی و هپاتیت سی کاربرد دارد. یکی از معروف‌ترین این داروها تامیفلو است، قرصی که در صورت مصرف فوری دوره ابتلا به علایم آنفلوآنزا را کوتاه می‌کند و احتمال بستری شدن بیمار را کاهش می‌دهد.

این نوع قرص‌‌ها بسته به نوعشان به روش‌های مختلفی اثر می‌کنند. اما می‌توان ساختار آن‌ها را طوری طرح‌ریزی کرد که دستگاه ایمنی بدن را برای مقابله با عفونت تقویت کنند. این قرص‌ها هم‌چنین می‌توانند با بستن گیرنده‌های یاخته‌های سالم مانع از ورود ویروس به آن‌ها شوند یا میزان فعالیت ویروس را در بدن کاهش دهند.

بنا به گزارش ان‌بی‌سی نیوز، به گفته کارل دیفن‌باخ مدیر بخش ایدز موسسه ملی حساسیت و بیماری‌های عفونی، هم‌اکنون محققان امیدوارانه مشغول آزمایش دست‌کم سه نوع قرص ضدویروس بر بیماران مبتلا به کرونا هستند و نتایج این تحقیقات در زمستان مشخص خواهد شد.

یکی از این داروها مولنوپیراویر ساخت شرکت‌های «مرک و شرکا» و «ریج‌بک بیوتراپیوتیک» است. دو داروی دیگر نیز عبارتند از پی‌اف -۰۷۳۲۱۳۳۲ ساخت شرکت فایزر و ای‌تی – ۵۲۷ ساخت «داروسازی روش و آتیا».

روش عملکرد داروهای ضدویروس کاهش قدرت تکثیر ویروس در یاخته‌های بدن انسان است. مولنوپیراویر کاری می‌کند که آنزیم عامل تکثیر ژن‌های ویروس تا حد زیادی به اشتباه بیفتد و ویروس نتواند خود را تکثیر کند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ