تحریم ۲۳ شرکت چینی بدلیل ارتباط با روسیه و ایران

وزارت بازرگانی آمریکا از تحریم ۲۳ شرکت چینی به بهانه همکاری نظامی با روسیه و ایران خبر داد.

تحریم ۲۳ شرکت چینی بدلیل ارتباط با روسیه و ایران

به گزارش ممتاز نیوز، وزارت بازرگانی آمریکا ۲۳ شرکت چینی -از جمله پنج شرکت مرتبط با فروش تسلیحات به روسیه و ۱۲ شرکت چینی که با ایران همکاری نظامی دارند- را به بهانه همکاری نظامی با روسیه و ایران تحریم کرد.

به موجب این تحریم‌ها این شرکت‌ها که در چین مستقر هستند در فهرست سیاه این وزارتخانه که به عنوان «لیست نهادها» (entity list) –شرکت‌هایی که از دسترسی به کالا‌ها و خدمات در داخل آمریکا محروم شده‌اند– اضافه و با محدودیت مواجه شدند؛ معاملات شرکت‌های فناوری آمریکایی با آن‌ها ممنوع نیست، ولی باید با مجوز دولت آمریکا صورت پذیرد.

وزارت بازرگانی آمریکا در توجیه این محدودیت‌ها مدعی شد فعالیت این شرکت‌ها مغایر با امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا است. در بخشی از بیانیه این وزارت خانه آمده است: از ۲۳ شرکت تحریم شده ۱۲ شرکت مستقر در چین به دلیل انجام فعالیت‌های فریبکارانه به دلیل عرضه قطعات الکترونیکی به ایران و حمایت از بخش نظامی آن تحریم شده اند.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو شرکت چینی دیگر که قبلاً در لیست سیاه صادراتی وزارتخانه قرار داشتند نیز کالا‌های نظامی به مسکو ارائه کردند. یک شرکت در ازبکستان نیز به عنوان تامین کننده کالا‌های نظامی برای ارتش روسیه شناسایی شد. این اولین باری است که واشنگتن شرکت‌های چینی را که در حمایت از ارتش روسیه دخیل بودند شناسایی کرده است.

چین از محکوم کردن حمله روسیه به اوکراین امتناع کرده است و مطبوعات تحت کنترل دولت می‌گویند که آمریکا و ناتو در تحریک جنگ مقصر هستند.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ