تصویری جدید از جنوب سیاره زحل

دانش > فضا
فضاپیمای کاسینی بخش جنوبی سیاره زحل که در میان سایه سیستم حلقه‌ای نمادین این سیاره قرار گرفته است را در عکسی جدید از این سیاره، به نمایش گذاشته است.

این تصویر نزدیک به فروسرخ که در تاریخ ۱۵ ژوئن توسط فضاپیمای کاسینی به ثبت رسیده به خاطر موقعیت قرارگیری حلقه‌های زحل، به‌نظر بخش جنوبی سیاره را نمایش می‌دهد. کاسینی در زمان ثبت این تصویر در فاصله ۲٫۹ میلیون کیلومتری از زحل قرار داشته و مقیاس عکس جدید کاسینی ۱۷ کیلومتر بر پیکسل است.

قمر یخی انسلادوس سیاره زحل که وسعتی برابر ۵۰۴ کیلومتر دارد، به شکل نقطه‌ای کوچک و درخشان در گوشه پائین و چپ تصویر زحل قابل مشاهده است. این قمر از نظر بسیاری بهترین گزینه برای میزبانی از حیات فرازمینی است، با وجود اینکه حرارت سطح آن منجمد‌کننده است. همچنین گفته می‌شود این قمر در زیر لایه ضخیم یخی‌اش اقیانوس‌هایی وسیع پنهان کرده‌است.

زحل

بر اساس گزارش دیسکاوری، پروژه ۳٫۲ میلیارد دلاری کاسینی پروژه‌ای مشترک میان ناسا و آژانس فضایی اروپا و ایتالیا است. کاسینی در سال ۱۹۹۷ به فضا پرتاب شد و در سال ۲۰۰۴ به مدار زحل رسید و از آن زمان تا کنون به مطالعه زحل،‌حلقه‌های معروفش و قمرهای آن پرداخته‌است. درحال حاضر ماموریت کاسینی تا سال ۲۰۱۷ تمدید شده است.


RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *