جدول افزایش ۸ ساله حقوق کارمندان/ احتمال رکوردزنی افزایش در سال ۹۲

۰۷م اسفند ،

حقوق کارمندان دولت در ۸ سال قبل بین ۴٫۸ تا ۱۸٫۳ درصد افزایش داشته است، با این حال رئیس جمهور از برنامه افزایش ۲۰ درصدی حقوق سال آینده کارمندان خبر داد که در صورت تحقق، یک رکورد در افزایش سالیانه حقوق کارمندان در دولت‌های نهم و دهم خواهد بود.

به گزارش گروه وبگردیممتازنیوز، موضوع مربوط به حقوق و دستمزد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار کارمند شاغل در بخش‌های دولتی و دستگاه‌ها یکی از برنامه هایی است که هر ساله در قالب لایحه پیشنهادی بودجه از سوی دولت به مجلس ارائه و پس از تصویب و بررسی نمایندگان، مبنای افزایش حقوق کارمندان قرار می‌گیرد.

به صورت کلی، بررسی روند افزایش حقوق کارمندان در ۸ سال قبل نشان می دهد که همواره افزایش‌ها کمتر از نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی بوده و در مواردی نیز میزان افزایش حقوق کارمندان دولت در یکسال کمتر از نیمی از نرخ تورمی بوده که بانک مرکزی اعلام کرده است.

قانون مدیریت خدمات کشوری می گوید که میزان افزایش حقوق کارمندان دولت باید براساس نرخ تورم باشد، ضمن اینکه در برنامه پنجم توسعه تاکید شده است که میزان افزایش سالیانه هزینه های جاری که حقوق و دستمزد را نیز شامل می‌شود، ۲ درصد کمتر از نرخ تورم باشد.

روند افزایش حقوق کارمندان در ۸ سال اخیر

بررسی‌های مهر نشان می‌دهد: براساس نرخ تورم ۱۰٫۱ درصدی در سال ۸۴ میزان افزایش حقوق کارمندان دولت به میزان ۷٫۸ درصد بوده است. با این حال، طبق نرخ تورم ۱۱٫۹ درصدی پایان سال ۸۵، میزان افزایش حقوق کارمندان دولت در سال ۸۵ به میزان ۱۴٫۵ درصد تصویب و به اجرا رسید.

همچنین با وجود نرخ تورم ۱۸٫۴ درصدی پایان سال ۸۵، افزایش حقوق کارمندان در آن سال به میزان ۴٫۸ درصد بوده است و با نرخ تورم ۲۵٫۴ درصد پایان سال ۸۷، کارمندان از ۷٫۳ درصد افزایش حقوق برخوردار شدند.

بیشترین افزایش حقوق کارمندان ۱۸٫۳ درصد

بر پایه این گزارش، نرخ تورم در پایان سال ۸۸ به میزان ۱۰٫۸ درصد بود که این نرخ تورم سبب افزایش حقوقی به میزان ۱۸٫۳ درصد برای کارمندان دولت در سال ۸۸ شده بود. نرخ تورم پایان سال ۸۹ نیز از سوی بانک مرکزی ۱۲٫۴ درصد اعلام شده بود که این نرخ تورم ۶ درصد در سال ۸۹ بر حقوق کارمندان شاغل در بخش‌های دولتی شد.

در پایان سال ۸۹ نیز نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی به میزان ۱۲٫۴ درصد بود که حقوق کارکنان شاغل در بخشهای دولتی را ۶ درصد افزایش داد، همچنین با نرخ تورم ۲۱٫۵ درصدی پایان سال ۹۰ حقوق کارمندان ۱۰ درصد افزایش یافت و با نرخ تورم برآوردی ۳۲ درصدی سال جاری نیز کارمندان از ۱۵ درصد افزایش حقوق برخوردار شدند.

احتمال رکوردزنی افزایش حقوق کارمندان

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری شب قبل در یک گفتگوی تلویزیونی دربارهٔ افزایش حقوق سال آینده کارمندان دولت از پیش بینی افزایش ۲۰ درصدی به اضافه مزایای جانبی در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۲ خبر داده است.

جدول میزان افزایش حقوق کارمندان و نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی از سال ۸۴ تاکنون به شرح ذیل است:

سال میزان افزایش حقوق (درصد) نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی (درصد)
سال۸۴ ۷٫۸ ۱۰٫۱
سال۸۵ ۱۴٫۵ ۱۱٫۹
سال۸۶ ۴٫۸ ۱۸٫۴
سال۸۷ ۷٫۳ ۲۵٫۴
سال۸۸ ۱۸٫۳ ۱۰٫۸
سال۸۹ ۶ ۱۲٫۴
سال۹۰ ۱۰ ۲۱٫۵
سال۹۱ ۱۵ برآوردی ۳۲ درصد
سال ۹۲ ۲۰ (پیشنهاد) ؟

 


باشگاه خبرنگاران
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ