جزئیاتی از وقف یک کتاب نفیس توسط رهبر انقلاب

ایران > رهبری– در تیر‌ماه سال ۱۳۷۴، استاد غلامحسین امیرخانی -هنرمند چیره‌دست خط نستعلیق و چهره ماندگار هنر- یک نسخه فوق‌العاده نفیس از دیوان حافظ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی اهدا کرد.

 معظم‌له نیز پس از مطالعه و تدقیق در این کتاب، آن را به رسم وقف به کتابخانه آستان قدس رضوی اهدا فرمودند.

رهبر معظم انقلاب در آغاز این نسخه فوق‌العاده نفیس نوشته‌اند: «این نسخه نفیس دیوان لسان‌الغیب حافظ شیرازی [رحمه‌الله] را که هنرمند برجسته زمان ما، آقای غلامحسین امیرخانی به اینجانب اهدا کرده‌اند، به آستان والای کتابخانه حضرت ثامن‌الحجج علیه‌الصلاه‌و‌السلام تقدیم می‌دارم. سیدعلی خامنه‌ای»

این کتاب شریف پس از اهدای معظم‌له، در کتابخانه آستان قدس رضوی مورد نسخه‌شناسی و مرمت قرار گرفت. سپس از آن میکروفیلم تهیه شد و مقدمات چاپ آن از روی تصاویر انجام پذیرفت. مؤسسه آفرینش‌های آستان قدس رضوی با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه استان فارس این نسخه گرانسنگ را به زیور طبع آراست. در آغاز آن نیز به‌عنوان مقدمه، متن سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی در کنگره بزرگداشت حافظ (آبان‌ماه ۱۳۷۶) را درج کرده‌اند.

پنج‌ نکته در مورد کتاب

۱ – ناشر این اثر نفیس، کاتب آن را هنرمند بنام خط شکسته‌نستعلیق، استاد عبدالمجید طالقانی عنوان کرده است اما در بررسی‌های هنرمندان طراز اول هنر خوشنویسی و نسخه‌شناسان متبحر کشورمان، این انتساب مورد تأیید قرار نگرفت و کاتب آن را محمدحسین شیرازی دانسته‌اند. استاد غلامحسین امیرخانی در این خصوص توضیح جالبی داده است که در اینجا می‌خوانید.

۲ – خط نگارش این کتاب به شکسته‌نستعلیق خفی است؛ خطی که با وجود هنرورزی‌های بسیار زیبا و جلوه‌های بصری ویژه‌ای که دارد، برای خواندن عادی عموم مردم قابل توصیه نیست.

۳ – این نسخه دیوان حافظ از لحاظ حافظ‌شناسی همان نسخه‌ای است که در دوران صفویه در دست مردم بوده و با نسخ منقح و مصحح حافظ در زمان ما فاصله دارد. این دیوان حافظ در پاره‌ای موارد دارای ابیات اضافی و نیز تغییر در چیدمان ابیات است.

۴ – نسخه اصلی این کتاب را در سال ۱۱۲۴ هجری قمری کتابت کرده‌اند. مشخصات فنی آن عبارت است از: دارای کاغذ آهاری نباتی، زمینه وسط صفحه‌ها افشان غبار، کمند و جدول‌بندی به زر، تحریر مشکی. صفحه نخست آن دارای سرلوح مزدوج مرصع و تذهیب شده است. خط اثر شکسته خفی است.

۵ – این کتاب برای نخستین بار در مهر‌ماه ۱۳۸۷ با شمارگان پنج‌هزار نسخه انتشار یافته، ۴۴۰ صفحه دارد و احتمالاً هم ‌اکنون کمیاب است.


RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ