حرکات مفید برای درمان کمر درد

۰۸خردادماه،

عضو هیات علمی دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی دانشگاه سمنان ورزش را درمانی موثر برای کمردرد دانست.

به گزارش مشرق به نقل از ایسنا، محمدعلی سالیانه اظهارکرد: گودی کمر در اشخاص می‌تواند به دو سبب به وجود بیاید؛ یا فرد به صورت مادرزادی دارای گودی کمر است و یا این‌که این عارضه می‌تواند بر اثر عوامل محیطی به وجود آمده باشد.

وی ادامه‌داد: منظور از عوامل محیطی این است که ممکن است کودک هنگامی‌که به مدرسه می‌رود، کیفی را که حمل می‌کند، سنگین باشد؛ به صورتی‌که به مهره‌های کمر وی فشار وارد شده و این وضعیت سبب می‌شود او در طول زمان دچار گودی کمر شود.

این استاد دانشگاه عنوان‌کرد: بد نشستن اشخاص هم ممکن است گودی کمر را در اشخاصی که به آن مبتلا می باشند، تشدید کند. هم‌چنین تکیه دادن نامناسب اشخاص هم در گودی کمر تاثیر منفی دارد که البته با انجام حرکات ورزشی مناسب، قابل درمان است.

وی بیان‌کرد: اشخاصی که دچار گودی کمر می باشند برای درمان آن به وسیله حرکات ورزشی می‌توانند روی کمر بخوابند، سرشان را از زمین جدا کنند و به سینه خود بچسبانند. این حرکت سبب می‌شود مهره‌های کمر حرکت رو به جلو داشته باشند و در نتیجه عضلات شکم منقبض شده و گودی کمر آهسته، آهسته برطرف می‌شود.

سالیانه افزود: از دیگر حرکات ورزشی این است که اشخاص به روی کمر خوابیده و سپس یک پا را آهسته از زانو خم کنند و به سمت شکم بیاورند و بعد آن را به حالت اول برگردانند و پای دیگر را نیز به همین روش به سمت شکم آورند.

وی خاطرنشان‌کرد: در روش دیگر اشخاص باید هنگامی که روی کمر خوابیدند، دو پای خود را هم‌زمان از زانو خم کنند و به سمت شکم آورند و سپس به حالت اول برگردانند. روش دیگر این است که اشخاص پاهای خود را به صورتی به سمت شکم خود ‌آورند که زانو خم نشود که این روش آخر به سبب سنگین بودن، بهتر است بعد از این‌که روش‌های دیگر به صورت متناوب انجام شد، صورت بگیرد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که انجام این حرکات ورزشی تا چه اندازه در رفع گودی کمر تاثیر‌گذار است؟ گفت: اگر اشخاص این حرکات را به صورت مداوم انجام دهند، در درمان این عارضه بسیار موثر است. ضمن این‌که باید توجه داشت این حرکات باید ۸، ۹ ماه به صورت پشت سر هم انجام شود.

وی با بیان این‌که اشخاص مبتلا به این عارضه اگر درد شدیدی را احساس می‌کنند، انجام این حرکات برای آ‌ن‌ها ممنوع است، عنوان‌کرد: این اشخاص در چنین وضعیتی برای انجام حرکات ورزشی مناسب باید به متخصص ورزشی مراجعه کنند چرا که ممکن است با انجام این حرکات وضعیت‌شان بدتر شود.

سالیانه افزود: انجام این حرکات در درمان گودی کمر اشخاصی موثر است که بر اثر عوامل محیطی به این عارضه دچار شده‌اند و اشخاصی که به صورت مادرزادی دچار گودی کمر می باشند، برای رفع این عارضه به وسیله ورزش باید به پزشک مراجعه کنند تا پس از گرفتن عکس از کمرشان، مشخص شود این مشکل در چه حدی است و اگر ضایعه‌ی خاصی نبود، می‌توانند همین حرکات را انجام دهند، در غیر این صورت باید به یک متخصص ورزشی مراجعه کنند.


مشرق
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ