حمله توپخانه‌ای مجدد ترکیه به سوریه

در پی حمله توپخانه ای جدید ترکیه به مناطقی از سوریه معاون وزیر امور خارجه این کشور اعلام کرد که سوریه از هر گونه نقض حاکمیتش انتقام خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از الجزیره، توپخانه ترکیه روز چهارشنبه مناطقی را در سوریه بمباران کرد. این حمله در واکنش به اصابت یک خمپاره بود که از سمت سوریه به شهرک «حاجی پاشا» در استان «هاتای» در جنوب ترکیه شلیک شد.

بنا بر بیانیه صادره از سوی استانداری هاتای، خمپاره سوری به منطقه حاجی پاشا در استان هاتای در سه متری مرزهای دو کشور اصابت کرد.

در این بیانیه آمده است که توپخانه ترکیه نیز فورا به این حمله واکنش مستقیم نشان داد و آن در چارچوب قواعد درگیری طبق قانون بین المللی بوده است.

در این بیانیه خاطرنشان شده است که یگان های مرزی موجود در منطقه، تدابیر امنیتی خود را افزایش دادند و در حال انجام عملیات نظارتی و دقیق بر اوضاع مرزهای مشترک هستند.

این در حالی است که فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه به روزنامه الوطن چاپ سوریه گفت: اخضر الابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب طی چند روز آینده وارد سوریه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: دمشق در برابر هر قصد و نیتی با هدف ایجاد گذرگاه ها و یا مناطق امن خواهد ایستاد.

مقداد عنوان داشت: سوریه به تجاوزات ترکیه علیه حاکمیتش پاسخ خواهد داد و انتقام هر گونه نقض حاکمیتش را خواهد گرفت، اما ما به دنبال گسترش صلح در مرزهای سوریه و ترکیه هستیم.

از سوی دیگر، جهاد مقدسی، سخنگوی وزارت خارجه سوریه تاکید کرد که هیچ پیشنهادی از سوی ایران مطرح نشده بلکه آنچه که مطرح شده تنها مجموعه طر ح ها برای حل بحران کشور است.

وی وعده داد، با هر گونه طرح یا افکاری که با هدف برقراری ثبات در کشور باشد، استقبال می کنیم مشروط بر اینکه این طرح ها، هر گونه دخالت خارجی را رد کند.

وی ادامه داد: سوریه هیچ مشکلی با هیچ طرح و فکر سازنده که به نفع منافع و ثبات کشور باشد، ندارد.


Tabnak.IR | تابناک

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *