خبری از افزایش وام ساخت مسکن نیست

۱۱ام بهمن به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

بینا- مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن با بیان اینکه پرداخت تسهیلات به واحدهای مسکونی۱۲ سال ساخت به بالا با هدف رونق دادن به خرید و فروش نبوده گفت:پرداخت پلکانی تسهیلات به مسکن های ۱۲ سال ساخت قیمت مسکن را افزایش نمی دهد.
به گزارش بینا، اردشیر بیژنی در پاسخ به این سئوال که قبلاً از سوی بعضی اعضای هیأت مدیره بانک مسکن با پرداخت تسهیلات به واحدهای مسکونی ۱۲سال ساخت به بالا مخالفت شده بود به فارس افزود: بانک مسکن در قبل نیز به واحدهای مسکونی که ۱۲ سال ساخت به بالا بودند نیز تسهیلات خرید تا ۱۰ میلیون تومان پرداخت می‌کرد.

*صدور مجوز موردی پرداخت تسهیلات از سوی بعضی شعب
وی اضافه کرد:پبشتر به رؤسای شعب و ادارات بانک مسکن این اختیارات را داده بودیم که آنها می‌توانستند موردی مجوز پرداخت تسهیلات تا ۲۰ میلیون تومان هم را صادر کنند.
وی گفت:پرداخت تسهیلات به واحدهای مسکونی ۱۲ سال ساخت به بالا را قبلاً داشتیم و حداقل ۱۰ میلیون تومان را پرداخت می‌کردیم اما با این روش تازه آمدیم گفتیم که به ازای هر سال که از ۱۲ سال ساخت بالاتر برود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان از سقف وام ۲۰ میلیون تومانی کاهش یابد.
بیژنی ادامه داد:یعنی اگر متقاضی وام خرید مسکن متقاضی خرید مسکن۱۳ سال ساخت باشد می‌تواند ۱۸ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان از بانک تقاضای وام خرید داشته باشد.

*اقدام تازه بانک مسکن روشی برای ساماندهی تقاضای وام خرید
وی افزود: در حقیقت این روش تازه تقاضای وام را ساماندهی کرده‌ایم و تمام مجوزهای موردی را لغو کرده‌ایم.

*پرداخت وام به ۱۲ سال ساخت به بالا سبب رونق معاملات نمی شود
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن در پاسخ به این سئوال که آیا این روش می‌تواند به خاطر رونق دادن خرید و فروش مسکن باشد گفت: خیر چرا که سقف و مبلغ وام خرید مسکن تغییری نکرده است و همان ۲۰ میلیون تومان است.
وی ادامه داد: این روش سبب خواهد شد مشتریانی که قبلاً دنبال مجوزهای موردی می‌رفتند و یک مقدار وقت آنها گرفته می‌شد و ممکن بود مسائل دیگری پیش بیاید این موارد از بین رفته و متقاضیان به راحتی می‌توانند با مراجعه به شعب میزان وام در نظر گرفته شده را درخواست کنند.

*روش تازه پرداخت تسهیلات قیمت مسکن را افزایش نمی دهد
وی در پاسخ به این سئوال که آیا مصوبه تازه بانک مسکن برای ساماندهی پرداخت وام خرید مسکن به واحدهای مسکونی بالای ۱۲ سال ساخت سبب افزایش قیمت مسکن خواهد شد گفت: این‌طور نیست و تأثیری بر قیمت مسکن در بازار نخواهد داشت چرا که سقف تسهیلات خرید افزایش نیافته و تنها روش پرداخت است که تغییر پیدا کرده است.

*پرداخت پلکانی تسهیلات از گران شدن مسکن های کلنگی جلوگیری می کند
بیژنی در پاسخ به این سئوال که شما معتقد بودید که پرداخت تسهیلات به واحدهای مسکونی بالای ۱۲ سال ساخت سبب گران شدن واحدهای مسکونی کلنگی و ۱۵ سال ساخت به بالا می‌شود گفت: این پرداخت تسهیلات چون به صورت پلکانی است سبب افزایش قیمت این واحدهای مسکونی ساخت بالا نمی‌شود.
وی افزود: انتقاد بنده قبلاً نسبت به بحث پرداخت تسهیلات ۲۰ میلیون تومان به واحدهای مسکونی بالای ۱۲ سال ساخت این بود که قیمت این واحدهای مسکونی افزایش می‌یابد اما این روش پلکانی که به ازای هر یک سال از ۱۲ سال ساخت به بالا یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان از سقف ۲۰ میلیون کاهش می یابد سبب گران شدن این واحدهای مسکونی نمی شود.

* هنوز خبری از افزایش تسهیلات ساخت مسکن نیست
بیژنی در پاسخ به این سئوال که قرار بود وام ساخت مسکن به ۴۰ میلیون تومان افزایش یابد گفت: هنوز خبری نیست اما من اعتقاد دارم که هر گونه افزایشی برای سقف وام مسکن (خرید یا ساخت) سبب خواهد شد که مشتریان بانک بیشتر بدهکار شوند چرا که این گونه تصمیم‌گیریها و انتشار یافتن خبرهاهای مرتبط با آن سبب افزایش قیمت مسکن می‌شود.

RSS
باز بازنشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ