خبر خوش برای بازار مسکن

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران از ثبات قیمت مسکن و عدم افزایش آن تا تیرماه سال جاری خبر داد.
https://www.momtaznews.com/wp-content/plugins/wprobotf/images/fdf96__328866_659.jpg
روزنامه دنیای اقتصاد: رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران از ثبات قیمت مسکن و عدم افزایش آن تا تیرماه سال جاری خبر داد.

حسام عقبایی در این باره توضیح داد: در سه ماه پایانی سال ۹۳ تحت تاثیر افزایش نسبی حجم معاملات خیز خروج از رکود در بازار مسکن برداشته شد و همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد در بهار ۹۴ نیز همزمان با افزایش حجم معاملات مسکن، قیمت‌ها به حالت ثابت باقی ماند و ثبات ایجاد شده در بازار مسکن به حالت قبل ادامه پیدا کرد.

وی افزود: فراهم شدن مقدمات توافق نهایی هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵، که با صدور بیانیه مطبوعاتی لوزان صورت گرفته است می‌تواند نوید بخش رفع تحریم‌ها و بهبود شرایط اقتصاد کلان کشور باشد که در نهایت منجر به ایجاد رونق اقتصادی در بخش مسکن خواهد شد.

عقبایی تاکید کرد: لغو تحریم‌های اقتصادی می‌تواند منجر به گردش مالی بین مردم و متقاضیان بازار مسکن و افزایش قدرت خرید آنها برای خانه‌دار شدن، شود.

وی ادامه داد: ممکن است این تحولات در بهار صورت نپذیرد و بهار ۹۴ برای بازار مسکن فصلی آرام و با ثبات مشابه آنچه سال گذشته در حوزه معاملات مسکن تجربه شد، ادامه پیدا کند.

عقبایی افزود: با این وجود برای مشاهده تحولات ناشی از بهبود شرایط روابط بین‌الملل و اقتصاد کلان و به تبع آن بهبود شرایط در بخش مسکن باید تا تیرماه که زمان توافق نهایی احتمالی است منتظر بمانیم.

وی تصریح کرد: هر چند تاثیر هرگونه تحولات سیاسی و اقتصادی بر اقتصاد مسکن تاثیری آنی و کوتاه‌مدت نخواهد بود و نیازمند گذر زمان است، بنابراین در کوتاه‌مدت این توافقات و همچنین بیانیه اخیر مطبوعاتی لوزان را چندان اثرگذار بر کمیت و کیفیت معاملات و قیمت مسکن نمی‌دانم.

به گفته عقبایی این بیانیه و همچنین توافق احتمالی تیرماه کمک قابل‌توجهی برای ایجاد رونق در بخش مسکن و خروج بازار معاملات از حالت رکود است.

وی همچنین در تشریح وضعیت معاملات در فصل بهار توضیح داد: همان‌طور که گفته شد در بهار سال جاری به هیچ وجه افزایش قیمت مسکن نخواهیم داشت و علاوه بر این پیش‌بینی می‌شود در اردیبهشت امسال همزمان با شروع جدی معاملات در بازار مسکن، حجم معاملات خرید و فروش بین متعاملین افزایش یابد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران تاکید کرد: افزایش حجم معاملات در اردیبهشت ماه به‌طور قطع به معنای بروز گرانی در بازار مسکن نخواهد بود که البته سیاست‌های دولت و مسوولان مسکن و اجرای هر چه سریع‌تر طرح‌های تامین مسکن در این زمینه نقش مهمی خواهد داشت.

عقبایی همچنین در خصوص حجم معاملات مسکن انجام شده در اسفند ماه ۹۳ اعلام کرد: در آخرین ماه سال قبل، در شهر تهران ۱۵ هزار و ۸۹۶ قرارداد اجاره، ۱۶ هزار و ۲۱۷ قرارداد خرید و فروش و هزار و ۱۳۸ مورد قرارداد پیش‌فروش منعقد شده است.

وی افزود: همچنین در اسفند ۹۳ در کل کشور در مجموع ۹۶ هزار و ۳۱۸ مورد خرید و فروش مسکن، ۵۰ هزار و ۳۸۶ مورد اجاره و ۴ هزارو  ۶۱۶ مورد معامله پیش فروش انجام شده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *