خط تولید استانداردهای درمانی در وزارت بهداشت راه افتاد

یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱
ممتاز نیوز : مدیرکل تدوین استانداردهای وزارت بهداشت گفت: خط تولید استاندارد و راهنمای خدمات بالینی در وزارت بهداشت راه افتاده است و تا آخر شهریور ۵۰ استاندارد درمانی و ۲۰ راهنمایی خدمات بالینی برای اجرای اجباری به مراکزدرمانی و پزشکان ابلاغ می‌شود.

علیرضا اولیایی منش در گفت و گو با فارس، افزود: کار تدوین استانداردهای خدمات درمانی و راهنماهای بالینی در وزارت بهداشت از حدود ۲ سال پیش آغاز شده و اکنون با راه اندازی ۵۰ مرکز تدوین استانداردهای خدمات بالینی خط تولید استاندارد خدمات بالینی و راهنماهای بالینی(گاید لاین بالینی) در وزارت بهداشت راه افتاده است.

وی ادامه داد: تا دو سال پیش ما کار چندانی در زمینه تدوین استانداردهای درمانی در وزارت بهداشت انجام نشده بود و از این نظر فقیر بودیم اما خوشبختانه اکنون روند منظمی برای تولید و تدوین استانداردهای مالینی و گاید لاین ها در وزارت بهداشت وجود دارد اما تا تدوین همه استانداردها و گایدلاین های مورد و اجرایی شدن همه آنها حداقل به یک دهه زمان نیاز داریم.

مدیر کل تدوین استانداردهای درمانی وزارت بهداشت گفت: تاکنون ۵۰ استاندارد خدمات بالینی و ۲۰ راهنمای بالینی تدوین شده و کتاب آنها یا چاپ شده و تا آخر شهریور با امضای وزیر بهداشت ابلاغ می گردد.

اولیایی منش افزود: ۲۰ راهنمای بالینی دیگر نیز زیر چاپ است و به زودی چاپ و ابلاغ می گردد.

وی ادامه داد: همه این موارد بعد از ابلاغ برای پزشکان و مراکز درمانی بخش دولتی و خصوصی لازم الاجرا و اجباری است اما فعلاً با مراکزی که این ضوابط را اجرا نکنند برخورد قهری نمی شود و فرصتی را برای فرهنگ سازی این ضوابط به این مراکز خواهیم داد.

مدیر کل تدوین استانداردهای وزارت بهداشت گفت: این استانداردها شامل خدمات تشخیصی، درمانی و پاراکلینیکی، پروسیجرهای پزشکی و تجویزها می گردد و شامل هزاران نوع خدمات حوزه سلامت می گردد تدوین و عملیاتی کردن آنها سالها زمان می برد.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *