دانشگاه صنعتی اصفهان با طرح‌های ملی محققان گزینشی برخورد می‌کند

معاون سابق پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: با توجه به اینکه هر ساله طرح‌های پژوهشی استانی و ملی بسیاری در این دانشگاه توسط محققان و اعضای هیئت علمی به ثبت می‌رسد اما مسئولان دانشگاه صنعتی اصفهان نسبت به انعکاس و پشتیبانی از دستاوردهای ملی محققان خود برخورد گزینشی دارند.

حسن قاضی عسگر در گفتگو با مهر افزود: با وجودی که دانشگاه صنعتی اصفهان منبعی از پتانسیل‌ها و چهره‌های شاخص علمی کشور است اما متاسفانه بعضی از طرح‌های مهم از پشتیبانی و حتی انعکاس خبری دانشگاه بی بهره‌اند.

وی گفت: در جریان برگزاری پنجمین نمایشگاه و جشنواره فناوری نانو “دستگاه طیف سنجی جرمی زمان پرواز” که جزء اقلام به شدت تحریمی است و همچنین برای اندازه‌گیری جرم اتم‌ها و مولکول‌ها به کار می‌رود و شدیدا مورد نیاز دانشجویان و محققان داخلی است که در نهاد ریاست جمهوری توسط شخص رییس جمهور رونمایی شد و این در حالی بود که این رویداد مهم علمی هیچگونه انعکاسی در دانشگاه صنعتی اصفهان نداشت و واکنشی را از مسئولان دانشگاه گزارش نشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان ضمن انتقاد از عدم انعکاس شایسته طرح‌های کلان ملی در دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: شایسته بود در این مراسم نظر به اهمیت رئیس جمهور برای رونمایی از این دستاورد ملی، نقش مدیریت دانشگاه صنعتی اصفهان پر رنگ تر باشد.

قاضی عسگر ادامه داد: همیشه بحث حمایت و پشتیبانی از محققان کشور که مد نظر مقام معظم رهبری نیز است، به بحث‌های مالی ختم نمی‌شود و حمایت‌های معنوی از پژوهشگران نیز بسیار با اهمیت‌تر از حمایت‌های مادی مسئولان است.

وی افزود: به طور مسلم ساخت دستگاه‌ها با تکنولوژی بالا در داخل کشور به نفع مردم، جامعه علمی و کل نظام جمهوری اسلامی است و به ویژه در این شرایط تحریم همه جانبه علیه ملت ایران  که بها دادن به آن توسط مسئولین ذی ربط سبب دلگرمی محققان و ایجاد روحیه اعتماد به نفس مضاعف برای به ثمر رساندن پروژه های بعدی است.

معاون سابق پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان با توصیه بر مسئولان دانشگاه که لازم است  درست عمل کنند و از دخالت دادن حب و بغض‌های شخصی در مدیریت اجتناب کرده، ادامه داد: ساخت و تجاری سازی دستگاه طیف سنجی جرمی زمان پرواز که محصول همکاری نزدیک دانشگاه صنعتی اصفهان و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان است، افتخاری دیگر برای کشور به ارمغان آورده است.

وی گفت: این امر نشان می دهد در صورت حمایت از محققان و داشتن کانال صحیح برای انجام طرح‌ها، کارهای بزرگ در کشور قابل انجام است.

قاضی عسگر بیان داشت: این طرح رکورد جدیدی را از نظر زمان رساندن ایده به محصول به نام خود ثبت کرده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ