دانشگاه صنعتی شریف و اصفهان در فهرست ۱۰۰ دانشگاه جوان برتر جهان

گردآوری توسط گروه آموزش ممتازنیوز

دانشگاه صنعتی شریف و اصفهان در فهرست ۱۰۰ دانشگاه جوان برتر جهان

دانشگاه صنعتی شریف و اصفهان در فهرست 100 دانشگاه جوان برتر جهان

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از حضور دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان از ایران در فهرست ۱۰۰ دانشگاه جوان برتر جهان در رتبه بندی سال ۲۰۲۲ تایمز خبر داد.

به گزارش ممتاز به نقل از اصفهان امروز ، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از حضور دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان از ایران در فهرست ۱۰۰ دانشگاه جوان برتر جهان در رتبه بندی سال ۲۰۲۲ تایمز خبر داد.

دکتر مهراد گفت: مؤسسه تایمزهر ساله اسامی ۱۰۰ دانشگاه برتر با قدمتی زیر ۵۰ سال را اعلام می‌کند.

هدف این رتبه بندی نگاه اجمالی به آینده و نشان دادن ستارگان نوظهور با پتانسیل بالا در عرصه علم و فناوری است. همانند رتبه بندی جهانی تایمز، دانشگاه ها و مؤسسات زیر ۵۰ سال قدمت براساس پنج معیارآموزش، پژوهش، استنادات، وجهه بین المللی و درآمد صنعتی و به ترتیب با وزن‌های ۳۰، ۳۰، ۳۰، ۷٫۵ و ۲٫۵ درصد مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرند.

تفاوت مهمی که در روش شناسی این رتبه بندی وجود دارد این است که وزن کمتری به شاخص های مربوط به شهرت دانشگاهی اختصاص داده شده است تا قادر باشند ویژگی های دانشگاه های جوان را منعکس کنند؛ بنابراین در این رتبه بندی وزن اختصاص داده شده به شهرت از یک سوم در رتبه بندی جهانی به یک پنجم کاهش پیدا کرده است.

رئیس مرکز منطقه‌ ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: برترین دانشگاه جوان جهان در این فهرست، دانشگاه علم و صنعت پوهانگ کره جنوبی است که همواره دراین رتبه بندی رتبه اول را به خود اختصاص داده است. مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان سوئیس رتبه دوم، انستیتو علوم و فناوری پیشرفته کره جنوبی رتبه سوم، دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ رتبه چهارم و دانشگاه فنینانیانگ سنگاپور رتبه پنجم جدول را کسب کرده است. اساساً دانشگاه های آسیایی بهترین جایگاه های جدول را به خود اختصاص داده اند.

مهراد در خصوص رتبه دانشگاه های ایران در این فهرست عنوان کرد: در این رتبه بندی دو دانشگاه از ایران حضور دارد. دانشگاه صنعتی شریف همچون سال های قبل نه تنها در این فهرست حضور داشته است، بلکه در سال ۲۰۲۲ توانست با صعود ۲۰ پله‌ ای نسبت به سال قبل، رتبه ۲۷ جدول را کسب کند. دانشگاه صنعتی اصفهان نیز توانست با کسب رتبه ۹۲ خود را برای اولین بار در این فهرست قرار دهد.

وی ادامه داد: از کشور ترکیه تنها دو دانشگاه بیلکنت و کوچ در این رتبه بندی حضور دارند که به ترتیب حائز رتبه های ۳۱ و ۴۱ جدول شده اند. دانشگاه ملک عبدالعزیز با کسب رتبه ۷۱ تنها دانشگاه از عربستان سعودی است که در این فهرست قرار دارد.

مهراد تصریح کرد: در این فهرست بیشترین دانشگاه های برتر جوان در اروپا قرار دارد. این تعداد برابر با ۵۴ دانشگاه می باشد. در قاره آسیا ۱۷ دانشگاه، در استرالیا ۱۴ دانشگاه، در آمریکای شمالی ۱۳ دانشگاه، اقیانوسیه دو دانشگاه و در آمریکای جنوبی یک دانشگاه قرار دارد. کشور انگلستان هم با ۱۴ دانشگاه بیشترین دانشگاه‌های برتر جوان در جهان را در خود جا داده است. در استرالیا ۱۴ دانشگاه، در کشور آمریکا هفت دانشگاه، در اسپانیا هفت دانشگاه و در فرانسه و آلمان نیز شش دانشگاه حضور دارد.

وی در پایان عنوان کرد: مؤسسه تایمز در سال ۲۰۲۲ اسامی ۱۰۱ دانشگاه برتر جوان را منتشر کرده است. سبب این امر دانشگاه رم ۳ ایتالیا (University of Rome III) و دانشگاه لا تروب (La Trobe University) استرالیاست که هر دو تواما حائز رتبه ۱۰۰ جدول شده اند.

/۱۱۷/


اخبار ممتاز / دانشگاه
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *