درآمدهای نفتی ایران در ۵ سال اخیر چقدر بوده است !؟

بر این اساس طی سال‌ ۸۹ میزان درآمد نفتی ماهانه ایران بیش از ۷٫۲ میلیارد دلار ، طی سال ۸۸ این میزان بیش از ۵٫۸ میلیارد دلار، طی سال ۸۷ این میزان بیش از ۷٫۲ میلیارد دلار و طی سال ۸۶ این …

به گزارش سرویس اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از جهان، طبق آخرین آمار منتشره بانک مرکزی میزان درآمدهای نفتی ایران به ماهانه بیش از ۱۱ میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که ایران طی سال‌های ۸۶ تا ۸۹ بیش از ۳۲۷ میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است.

 
در آخرین آمار بانک مرکزی از درآمدهای نفتی ماهانه ایران رشد بیش از چهار میلیارد دلاری طی سال ۹۰ نسبت به سال ۸۹ مشاهده می‌شود.

 
بر این اساس طی سال‌ ۸۹ میزان درآمد نفتی ماهانه ایران بیش از ۷٫۲ میلیارد دلار ، طی سال ۸۸ این میزان بیش از ۵٫۸ میلیارد دلار، طی سال ۸۷ این میزان بیش از ۷٫۲ میلیارد دلار و طی سال ۸۶ این میزان بیش هفت میلیارد دلار از بوده است.

 
بر این اساس در سه ماهه سال ۹۰ میزان درآمدهای نفتی ماهانه ایران به ۱۱٫۱ میلیارد دلار رسیده و طی سه ماهه نخست سال گذشته ایران بیش از ۳۳٫۳ میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است.

 
این آمارها مبین آن است که میزان درآمد‌های نفتی سالانه ایران آخرین بار بیش از ۸۶٫۷ میلیارد دلار طی سال ۸۹ گزارش شده است. اما مدتی پیش رییس کل بانک مرکزی میزان درآمد سالانه نفت ایران را ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

 
طبق گزارش بانک مرکزی میزان درآمدهای نفتی ایران طی سال‌های ۸۸ ، ۸۷ و ۸۶ نیز به ترتیب ۶۹٫۹ میلیارد ، ۸۶٫۶ میلیارد دلار و ۸۴٫۵ میلیارد دلار بوده است.

 
بر این اساس این آمارها نشان می‌دهد ایران طی سال‌های ۸۶ تا ۸۹ بیش از ۳۲۷ میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است.

 
طبق آنچه بانک مرکزی اعلام کرده این میزان شامل ارزش نفت، فراورده‌های نفتی، گاز طبیعی، مایعات و میعانات گازی صادر شده توسط شرکت‌های ملی نفت ایران، ملی گاز ایران، ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران و شرکت پتروشیمی و سایرین بوده است./س


باشگاه خبرنگاران

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.