درآمد ۱۰۳ ساله ایران از صنعت نفت+جدول

معاون اسبق وزارت نفت کل درآمد نفتی ایران در طول ۱۰۳ سال گذشته تاکنون را اعلام کرد.

ممتازنیوز: معاون اسبق وزارت نفت با بیان اینکه کل درآمد نفتی ایران در طول ۱۰۳ سال گذشته تاکنون حدود یکهزار و ۱۱۶ میلیارد دلار بوده است، اعلام کرد: با افزایش بهای طلای سیاه، درآمد نفتی در دولت نهم و دهم تاکنون به ۵۳۱ میلیارد دلار رسیده است.

اکبر ترکان در نشست تخصصی رویکرد‌ها و استراتژی‌های نوین تامین مالی پروژه‌های زیرساخت و انرژی با رویکرد مدیریت صحیح منابع مالی موجود، با بیان اینکه در ۱۰۳ سال گذشته مجموع درآمدهای نفتی ایران به بیش از یکهزار و ۱۱۶ میلیارد دلار رسیده است، گفت: از دوره حکومت مظفر‌الدین شاه تا سال ۱۳۵۲ شمسی درآمد‌های نفتی ایران حدود ۲۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بوده است.

این کارشناس اقتصاد انرژی با اعلام اینکه حجم درآمدهای نفتی ایران در سال ۱۳۵۲ شمسی تا زمان پیروزی انقلاب به ۱۱۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است، اظهار داشت: در مجموع پیش از پیروزی انقلاب نزدیک به ۱۴۰ میلیارد دلار درآمد نفتی نصب اقتصاد کشور شده است.

معاون وزیر نفت در دولت نهم همچنین مجموع درآمد‌های نفتی ایران را از ابتدای پیروزی انقلاب تا پایان فعالیت دولت هشتم را حدود ۴۴۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: بر این اساس سهم دولت اول و دوم از درآمد‌های نفتی ۲۵.۸ میلیارد دلار، دولت سوم و چهارم ۱۱۰.۶ میلیارد دلار، دولت پنجم و ششم ۱۴۱.۷ میلیارد دلار و دولت هفتم و هشتم ۱۵۷.۲ میلیارد دلار بوده است.

نام دولت

درآمد نفت/ میلیارد دلار

حکومت مظفرالدین شاه تا سال ۱۳۵۲

۲۶.۸

۱۳۵۲تا ۱۳۵۷

۱۱۲.۷

کل درآمد نفتی قبل از پیروزی انقلاب

۱۴۰

دولت اول و دوم

۲۵.۸

دولت سوم و چهارم

۱۱۰.۶

دولت پنجم و ششم

۱۴۱.۷

دولت هفتم و هشتم

۱۵۷.۲

دولت نهم و دهم

۵۳۱

وی مجموع درآمدهای نفتی دولت نهم و دهم را بیش از ۵۳۱ میلیارد دلار اعلام کرد و یادآور شد: در شرایط فعلی ۸۰ درصد درآمدهای نفتی ایران از محل صادرات نفت خام و میعانات گازی است.

این عضو سابق کابینه دولت نهم خواستار تبدیل دارایی‌های زیرزمینی به ثروت زمینی و دارایی‌های بین نسلی شد و تاکید کرد: با این وجود، در شرایط فعلی تمام درآمدهای حاصل از فروش و صادرات نفت خام صرف امورات نسل موجود می شود.

ترکان همچنین از افزایش وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی در دو سال گذشته خبر داد و گفت: آمارهای نشان می دهد که از سال ۱۳۸۴ تا پایان سال گذشته بیش از ۴۸۳ میلیارد دلار درآمد نفتی صرف واردات کالا از خارج کشور شده است.

معاون اسبق وزیر نفت با یادآوری اینکه از این مقدار سهم کالاهای سرمایه‌ای حدود ۱۷ درصد و سهم کالاهای واسطه‌ای و مصرفی ۸۳ درصد است، اظهارداشت: پیشنهاد می‌شود دولت بخش عمده ای از درآمدهای نفتی را صرف افزایش ظرفیت و تثبیت تولید نفت و گاز طبیعی در کشور بکند.

ترکان با بیان اینکه صرف درآمدهای نفتی به طرح‌های افزایش تولید طلای سیاه از نان شب هم واجب تر است، تصریح کرد: با توجه به کاهش درآمدهای نفتی پس از تحریم باید واردات با مدیریت بودجه‌ای انجام شود.

وی همچنین خواستار اختصاص ردیف بودجه‌های جداگانه ای از درآمدهای نفتی به طرح و پروژه‌های نفتی شد و اظهار داشت: با افزایش سرمایه گذاری باید سقف و ظرفیت تولید نفت خام ایران افزایش یابد.

خبرگزاری مهر

طبقه بندی: اخبار مهم   |   تعداد بازدید: ۸۷ نفر   |   تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۴ شهریور
آخرین اخبار و جدیدترین مطالب در مورد , درآمد نفت, نفت


مجله اینترنتی عکس ، دانلود اهنگ ، اس ام اس ، اخبار روز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ