راه‌آهن بافق-بندرعباس برقی می‌شود/ برقی شدن راه‌آهن تهران-شمال در دست بررسی

نورالله بیرانوند در گفتگو با مهر در خصوص برنامه های راه آهن برای برقی کردن خطوط ریلی در کشور گفت: در محور موجود دو خطه بافق ـ بندرعباس مذاکره برقی کردن به صورت BOT با سرمایه‌گذاران در حال انجام است.

وی افزود: این مسیر ریلی از نظر ترانزیت حمل بار یکی ازمحورهای استراتژیک و جزو کریدور شمال به جنوب است که دو خطه شدن آن از تزرج تا بندرعباس و کل خط بافق ـ بندرعباس تکمیل شده است.

مدیرکل تدارکات شرکت راه آهن، تصریح کرد: تکمیل این محور به صورت دوخطه، ظرفیت حمل بار را در بخش ریلی افزایش داده است.

وی با بیان اینکه با توجه به اهداف سند ایران ۱۴۰۴ و برنامه پنجم، مبنی بر انتقال حمل بار از جاده به ریل با ظرفیت ۲۵ الی ۴۰ میلیون تن بار، باید چنین پروژه‌هایی اجرایی شود، گفت: به دلیل محدودیت‌های تکنولوژی و دیزلی کردن ناوگان ریلی کشور، مسیر موجود بافق ـ‌ بندرعباس پاسخگوی عبور کالاها نیست که هم‌اکنون در حال مذاکره هستیم تا مسیر موجود برقی شود.

برقی کردن راه آهن تهران – شمال

بیرانوند با اشاره به راه آهن گرگان – اینچه برون، اظهار داشت: با توجه به تکمیل راه‌آهن اینچه‌برون، ظرفیت‌سازی یکی از گلوگاه‌های راه‌آهن برای استفاده از کریدور شمال به جنوب و برقی کردن تهران ـ مشهد است.

وی افزود:‌ این خط آهن از گرمسار شروع شده و تا ساری ادامه می یابد و هم‌ اکنون توسط مشاوران در دست مطالعه است تا در آینده برقی شود.

به گفته مجری برقی شدن خطوط ریلی راه آهن، تونل‌های طولانی و شیب‌های تند در این محور ریلی وجود دارد که برقی کردن آن را توجیه می‌کند تا قطار در این مسیر امکان حرکت با شیب تند را داشته باشد.
 


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ