رزمایش مشترک جمهوری آذربایجان و ترکیه آغاز شد

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از آغاز رزمایش مشترک با ترکیه در خاک خود خبر داد .

رزمایش مشترک جمهوری آذربایجان و ترکیه آغاز شد

به گزارش ممتاز نیوز، باکو اعلام کرد که در حال برگزاری رزمایش نظامی مشترک با کشور ترکیه در خاک آذربایجان است.

به گفته وزارت دفاع آذربایجان، بر اساس توافقنامه همکاری نظامی بین دو کشور، نیروهای ترکیه و آذربایجان برای انجام یک رزمایش در نزدیکی شهر باکو و مناطقی از آستارا، جبراییل و ایمیشلی گرد هم آمده‌اند.

به گفته این وزارتخانه، نیروهای زمینی و هوایی، یگان‌های ویژه، یگان‌های اطلاعاتی و یگان‌های موشکی و توپخانه‌ای که در این رزمایش شرکت دارند، هر کدام ماموریت‌های مختلفی را دنبال خواهند کرد.

در این رزمایش روش‌های جنگی مدرن به کار گرفته خواهد شد و عملیاتی همچون سازماندهی هماهنگ یگان‌های مختلف، تعبیه پل‌های شناور برای عبور از رودخانه‌ها و استقرار نیروها در مناطق دشمن فرضی انجام خواهد شد.

این رزمایش در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای دو کشور ترکیه و آذربایجان در اوایل سال جاری میلادی نیز تحت عنوان آموزش‌های پروازی-تاکتیکی در آذربایجان عملیات مشترک انجام داده بودند.

ترکیه اصلی‌ترین حامی آذربایجان در طول جنگ ۴۴ روزه قره باغ بین باکو و ایروان به حساب می‌آید. این درگیری نظامی در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز و با میانجیگری روسیه در ۱۰ نوامبر همان به پایان رسید. 

در جریان رویارویی دو سال قبل، آذربایجان چندین شهر و ۳۰۰ روستا را به گفته آن‌چه باکو «آزادسازی اراضی» از خاک ارمنستان می‌خواند، جدا کرده است. آذربایجان این درگیری را به عنوان یک پیروزی توصیف می کند.

این رزمایش‌ها بعضا با واکنش‌ ایران نیز همراه بوده است بطوریکه تهران از سوی باکو به جانب‌داری از ارمنستان متهم است. این در حالیست که سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ادعای آذربایجان مبنی بر حمایت یکجانبه تهران از ایروان را درمناقشه قره‌باغ رد و تاکید کرده است که «جمهوری اسلامی ایران همواره بر حفظ تمامیت ارضی و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین جمهوری‌های ارمنستان و آذربایجان، با رعایت حق و در چارچوب حقوق بین الملل تاکید کرده و از این‌ رو اشغال سرزمین‌های آذربایجان را محکوم و از آزادسازی آن در بالاترین سطوح حمایت کرده است.»

انتهای پیام/

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.