رشد جنین مادران سیگاری کند است

جام جم آنلاین: محققان با استفاده از روش های تصویربرداری در زمان طولانی و فشرده سازی آنها نشان دادند جنین مادران سیگاری رشد کندتری دارد.

 به گزارش دیلی میل، پژوهشگران فرانسوی در یک درمانگاه باروری خارج از رحمی( IVF) از لحظه باروری تا زمانی که نطفه آماده قرارگرفتن درون رحم مادر می شود، از نطفه تصویر برداری کردند.

تحقیق این پژوهشگران نشان داد که جنین متعلق به مادران سیگاری، در تمام مراحل رشد، پیوسته چند ساعت عقب تر از سایر جنین ها بوده است.

سرپرست این گروه تحقیق از دانشگاه نانتس فرانسه می گوید: ‘اگر بچه می خواهید، سیگار را ترک کنید.’

سیگار کشیدن اکنون یکی از عوامل کاهش دهنده احتمال بچه دار شدن شناخته می شود. به همین دلیل است که برخی بیمارستان ها در انگلیس از زوج ها می خواهند که پیش از اینکه به درمان ناباروری اقدام کنند، سیگار را ترک کنند.

تخمک های بارورشده در درمانگاه در ابتدا رشد اولیه خود را در آزمایشگاه طی می کنند و سپس در رحم مادر قرار می گیرند و در این مدت، پزشکان این فرصت منحصر به فرد را دارند که از این جنین هایی که به تدریج به سلول های بیشتر و بیشتری تقسیم می شوند، فیلمبرداری کنند.

در این تحقیق، محققان رشد ۸۶۸ نطفه را مورد بررسی قرار دادند، که از میان آنها ۱۳۹ نطفه از مادران سیگاری بوده است.

در درمانگاه، جنین های متعلق به غیرسیگاری ها بعد از ۴۹ ساعت به مرحله ‘پنج سلولی’ رسیدند. برای نطفه های متعلق به افراد سیگاری، این مدت ۵۰ ساعت بود. مرحله ‘هشت سلولی’ در سیگاری ها ۶۲ ساعت به طول انجامید در حالی که نطفه افراد غیرسیگاری طی ۵۸ ساعت به این مرحله رسید.

دکتر تامس فرور، سرپرست محققان گفت: ‘نطفه های متعلق به زنان سیگاری کندتر متحول می شوند و در رشد آنها تاخیر وجود دارد.’

این تحقیق نمی تواند مشخص کند که رشد کندتر چه تاثیری بر نطفه دارد یا احتمال بچه دار شدن را چقدر کاهش می دهد.

فرور می گوید که اگر نطفه ها کندتر رشد کنند، شاید چیزی در آنها در آستانه خراب شدن باشد یا شاید روند بدی در آنها اتفاق بیفتد.

این یافته ها هفته گذشته در نشست “انجمن اروپایی برای تولید مثل و جنین شناسی انسان” در ترکیه ارائه شده است.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ