روزانه ۷۰۰۰ نفر در جهان به ایدز مبتلا می‌شوند

به گزارش ایمنا رییس اداره ایدز وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در اولین کنگره بین المللی ایدز، زنان و کودکان در این زمینه گفت: براساس آمار منتشر شده توسط دفتر ایدز سازمان ملل متحد و همچنین سازمان جهانی بهداشت روزانه در جهان ۷ هزار نفر به ویروس ایدز آلوده می‌شوند که ۹۷ درصد آن مربوط به کشورهای در حال توسعه، کشورهای با درآمد پایین و متوسط است.
دکتر عباس صداقت افزود: از این ۷ هزار نفر، هزار مورد جدید آلودگی به ویروس ایدز‌، یک هزار مورد مربوط به کودکان زیر ۱۵ سال و ۵۱ درصد این مبتلایان زنان و ۴۱ درصد آن را افراد ۱۵ تا ۲۴ سال تشکیل می‌دهند.
وی در زمینه وضعیت ایدز در ایران بیان داشت: سیمای اپیدمی بیماری ایدز در ایران مربوط به مصرف کنندگان مواد مخدر به ویژه مصرف کنندگان تزریقی است که با اجرای برنامه‌های کاهش آسیب در کشور توانسته‌ایم شیوع hiv را در این گروه پرخطر درحدود ۱۵ درصد نگه داریم که این سکون در شیوع بیماری hiv بیانگر موفق بودن ایران در اجرای برنامه‌های کاهش آسیب است.
وی اظهار داشت: آمارهای جمع آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور نشان می‌دهد که تعداد موارد جدید ابتلا به hiv رو به کاهش است ولی سهم انتقال جنسی در موارد جدید بروز بیماری در حال افزایش است، به گونه‌ای که در سال ۸۹‌، ۳۲۹ مورد ثبت شده ابتلا به hiv از طریق ارتباط جنسی محافظت نشده در کشور داشته‌ایم، که این امر نشان دهنده خطر آغاز موج سوم بیماری ایدز در کشور است. بنابراین توجه به الگوی انتقال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
رییس اداره ایدز وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در زمینه وضعیت ابتلا زنان و کودکان گفت: در سال‌های اخیر با توجه به اینکه تعداد موارد ابتلا به بیماری hiv روند کاهشی را نشان می‌دهند، با این حال سهم زنان در ابتلا به بیماری رو به افزایش است و زنان به عنوان یک گروه در معرض خطر بایستی مورد توجه ویژه قرار گیرند.
وی افزود: بررسی روند کودکان مبتلا متولد شده از مادران مبتلا به بیماری hiv نشان می‌دهد که تعداد موارد، از حدود ۱۴ مورد ابتلا به ۳۸ مورد در سال ۸۹ رسیده است.
دکتر صداقت ادامه داد: براساس تخمین‌های علمی انجام شده پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۱۱ حدود ۹۳هزار نفر مبتلا به ایدز در کشور داشته باشیم که با توجه به آمار بیش از ۲۰ هزار نفر شناسایی شده در کشور، تخمین زده می‌شود حدود ۷۰ هزار نفر در کشور به این بیماری مبتلا شده‌اند که هیچ گونه خدمات تشخیصی، درمانی و مراقبتی را دریافت نمی‌کنند.
وی در خصوص سومین برنامه استراتژیک کشوری ایدز در کشور نیز گفت: این برنامه پس از تصویب در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به تصویب هیات دولت رسیده است.
وی تصریح کرد: این برنامه بر الگوی جدید انتقال hiv/ایدز مانند انتقال از طریق ارتباطات جنسی به ویژه ارتباطات جنسی در سوء مصرف کنندگان مواد روانگردان، توجه ویژه به زنان آسیب پذیر و جوانان و نوجوانان، توجه به تغییر الگوی انتقال بیماری تاکید ویژه دارد و همچنین در این برنامه همچنان بر لزوم توجه به برنامه‌های کاهش آسیب و ادامه این برنامه‌ها در مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر تاکید شده است.
گفتنی است اولین کنگره بین المللی ایدز، زنان و کودکان به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از تاریخ ۱۳ اردیبهشت سال جاری به مدت ۳ روز و با حضور اساتید صاحب نظران ملی و بین المللی در حال برگزاری است.
در این کنگره تحقیقات و تجارب بین المللی، منطقه‌ای و کشوری به منظور ارتقای سطح مراقبت‌های منطقه‌ای و پیشگیری، کنترل و درمان بیماری ایدز در گروه زنان آسیب پذیر و کودکان ارایه می‌شود.
/۱۰۴

اخبار اخبار علمی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ