رییس‌جمهور سه‌شنبه به چین سفر می‌کند

شنبه ۱۳ خرداد – ۰۲:۵۲:۰۳ ب.ظ

نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس
نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس

برای شرکت در نشست سران سازمان همکاری شانگهای

بزرگنمایی:  

خبرگزاری آریا – محمود احمدی‌نژاد، سه‌شنبه هفته جاری به منظور شرکت در دوازدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای به چین سفر می‌کند.
به گزارش خبرگزاری آریا ، مدیرکل امور بین الملل نهاد ریاست جمهوری با اعلام این خبر گفت: دوازدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای ۱۷ و ۱۸ خردادماه جاری با حضور رییس‌جمهور در پکن برگزار خواهد شد.
محمد رضا فرقانی افزود: رییس‌جمهور علاوه بر شرکت در این نشست با روسای جمهور برخی کشورهای عضو و ناظر دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.
وی اظهار داشت: “علی اکبر صالحی” وزیر امورخارجه و “مهدی غضفری” وزیر صنعت و معدن و تجارت از جمله مسوولان همراه رییس جمهور در این سفر هستند.
فرقانی افزود: احمدی‌نژاد همچنین در این سفر با “هو جین تائو” رئیس جمهور، “ون جیا بائو” نخست‌وزیر و رییس کنگره خلق چین دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.
وی افزود: در این دیدارها که روز ۱۹ خرداد ماه جاری برگزار می شود، درباره روابط دوجانبه و چند جانبه و توسعه همکاری‌های همه جانبه میان تهران و پکن گفت‌وگو خواهد شد.
فرقانی اظهار داشت: در این سفر قرار است یادداشت تفاهم همکاری بین ایران و چین به امضا برسد.
وی افزود: چین، روسیه، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان و ازبکستان از اعضای اصلی و ایران، هند، پاکستان و مغولستان از اعضای ناظر این سازمان هستند.
به نقل از دولت،همچنین سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاریهای چندجانبه امنیتی و اقتصادی تشکیل شده ‌است.
این سازمان در سال ۲۰۰۱ میلادی از سوی رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد. سازمان همکاری شانگهای در حقیقت ترکیب جدید سازمان «شانگهای ۵» است که در سال ۱۹۹۶ تأسیس شده بود، ولی نام آن پس از عضویت ازبکستان به «سازمان همکاری شانگهای» تغییر داده شد.
علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال ۲۰۰۴ و یک سال بعد ایران، پاکستان و هند به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.

کد خبر: ۲۰۱۲۰۶۰۲۱۴۵۲۰۳۰۱۶


خبرگزاری آریا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *