رگولاتوری: طبق دستورالعمل شورای رقابت عمل می‌کردیم تعرفه‌های ارتباطی گرانتر میشد

۱۱خردادماه۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: اگر طبق دستورالعمل شورای رقابت عمل می‌کردیم، تعرفه‌های ارتباطی از مصوب کمیسیون تنظیم بیشتر می‌شد اما دستورالعمل شورای رقابت سقف تعرفه‌ها را مشخص کرده است.
 
لطف‌اله سبوحی امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آئین نامه طراحی فنی شبکه‌های ارتباطی در کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات تصویب شده و بزودی صدور پروانه‌های مشاوره ایجاد شبکه‌های رادیویی بدون محدودیت در تعداد پروانه‌ها، توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی آغاز می‌شود.
 
معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: همچنین کمسیون تنظیم مقررات آئین‌نامه استفاده از توان بومی توسط اپراتورهای داخلی را به تصویب رسانده که این آئین نامه نیز بزودی به اپراتورهای فعال کشور ابلاغ می‌شود.
 
وی همچنین درخصوص تشکیل شورای رقابت و شورای عالی فضای مجازی و نحوه همکاری کمیسیون تنظیم مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات با این دو شورا اظهارداشت: رگولاتوری باید از دستورالعمل‌های شورای عالی فضای مجازی تبعیت کند.
 
وی ادامه داد: همچنین در خصوص رابطه رگولاتوری و شورای رقابت، قانون کامل، شفاف و روشن است و اگر هرکدام از این دو نهاد از وظایف خود تخطی کنیم، دیوان محاسبات کشور سریعاً به آن رسیدگی خواهد کرد.
 
سبوحی با ذکر مثالی گفت: مواردی بوده که به سبب نداشتن مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، مجلس آنها را قانونی ندانسته است مانند تعرفه‌های پیامک و تعرفه‌های پستی .
 
معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: شورای رقابت دستورالعمل قیمت‌گذاری را می‌دهد و رگولاتوری تعرفه‌ها را مشخص می‌کند.
 
وی یادآور شد: کمااینکه در بعضی موارد اگر می‌خواستیم تعرفه‌های مصوب شورای رقابت را اعمال کنیم، از تعرفه‌های کمیسیون تنظیم مقررات بیشتر می‌شد.
 
* طرح جابجایی شماره بین اپراتورها بدون تغییر شماره در دستور کار کمیسیون
 
سبوحی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه ترابرد پذیری که در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات قراردارد گفت: این کار نیاز به بعضی اقدامات فنی داشت که از آن جمله می‌توان به فلت کردن شبکه همراه اول اشاره کرد. اما هم‌اکنون بعضی از مباحث فنی این طرح انجام شده که با اجرای آن قابلیت جابجایی شماره‌ها بین اپراتورهای تلفن همراه بدون عوض شدن شماره ممکن می‌شود.
 
* اعتبار پروانه‌های PAP امسال به پایان می‌رسد
 
سبوحی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تغییر رویکرد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در صدور پروانه‌ها گفت: در قبل رویکرد رگولاتوری در صدور پروانه‌ها فن‌آوری مداری بود که اکنون به سرویس مداری تغییر کرده است.
 
وی ادامه داد: مدت اعتبار پروانه‌های شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت پرسرعت (PAP) امسال به پایان می‌رسد که با توجه به این پایان اعتبار، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی رویکرد تازهی را در پروانه‌های PAP در دستور کار دارد.
 
معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: در این رویکرد تجمیع پروانه، اضافه شدن خدمات تازه از جمله صوت ، به پروانه PAP دیده شده است که این پیشنهاد بزودی به کمیسیون تنظیم مقررات ارسال خواهد شد.
 
* پیش‌بینی پیوست فرهنگی در پروانه اپراتور سوم برای تمهیدات پیش‌رو
 
سبوحی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در مورد تمدید دوره حفاظت اپراتور سوم گفت: با توجه به مسائلی که در کشور بود، کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات با تمدید دوره حفاظت اپراتور سوم موافقت کرد اما باید کمک کنیم که ۳ اپراتور هم‌وزن در کشور شکل بگیرد.
 
وی همچنین درخصوص  پیوست فرهنگی اپراتور سوم گفت: سبب اینکه کمیسیون تنظیم و مقررات در پروانه اپراتور سوم به پروانه اپراتور سوم پیوست فرهنگی اضافه کرد این بود که پیش‌بینی‌های آینده را مد نظر قرار دهد و پیوست فرهنگی باید براساس نقشه راه شورای عالی فرهنگی تائید و تصویب شود.
 
معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: در آن زمان چون نقشه راهی نداشتیم پیوست فرهنگی را پیش‌بینی کردیم تا بعداً موارد آن تصویب شود.

ایستنا
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *