ریسک‌پذیری بیمه‌گران متناسب با توانگری مالی

گردآوری توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز

رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به ضرورت تدوین ساختار نظارت نوین در این مجموعه گفت: شرکت‌های بیمه باید با سنجش توانایی مالی خود نسبت به پذیرش ریسک بیمه‌گذاران اقدام کنند.

به گزارش روابط عمومی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، محمدابراهیم امین در  اولین جلسه شورای عالی بیمه اظهار داشت: بیمه مرکزی یک نهاد حاکمیتی است و طبق قانون تاسیس و همچنین قوانین و اسناد بالادستی کشور، ماموریت‌های نظارتی خود را در چارچوب مشخص و مدون دنبال می‌کند.

رییس کل بیمه مرکزی افزود: نظارت مالی، نظارت فنی و نظارت بر احراز صلاحیت و بررسی میزان کارآمدی مدیران، سه پایه اصلی نظارت بیمه مرکزی محسوب می‌شود و ما با تکیه بر استفاده از ابزارهای مدرن نظارتی و بهره‌گیری از تجارب جهانی و کنار گذاشتن تدریجی روش‌های نظارتی منسوخ، این بخش را تقویت خواهیم کرد.

وی با تشریح برنامه‌های آتی نسبت به ضرورت تدوین ساختار نظارت نوین در این مجموعه تاکید کرد و گفت: نظارت بیمه‌ ای باید قاطع و خالی از تبعیض و مطابق با استانداردهای روز دنیا و همگام با نظام های نظارتی در کشورهای توسعه یافته باشد.

امین تصریح کرد: شرکت‌های بیمه باید با سنجش توانایی مالی خود نسبت به پذیرش ریسک بیمه‌گذاران اقدام کنند و در همه حال پاسخگوی تعهدات خود باشند تا اعتماد مردم به صنعت بیمه مخدوش نشود.

وی گفت: مأموریت اصلی صنعت بیمه انتقال ریسک از بیمه‌گذار به بیمه‌گر است و با توجه به این نکته که برای پذیرش هر ریسکی، ضوابط مشخصی وجود دارد، تدابیر خاص نظارتی را به کار خواهیم گرفت.

در ادامه اولین جلسه شورای عالی بیمه پس از انتصاب امین به عنوان رییس کل بیمه مرکزی، آیین‌نامه نحوه محاسبه و نظارت بر توانگری مالی از سوی اداره کل نظارت مالی به اعضای شورا ارایه شد و غیر از یک شرکت، ‌تمامی شرکت‌های بیمه گزارش تفصیلی محاسبات توانگری مالی خود را برای سال مالی در اختیار بیمه مرکزی گذاشتند.

طبق گزارش بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ۱۸ شرکت بیمه‌ای در سطح یک توانگری، چهار شرکت در ‌سطح ۲ و سه شرکت نیز در سطح ۴ توانگری مالی قرار گرفته اند.

گفتنی است شرکت‌هایی که شرایط سطح یک توانگری را احراز نکنند باید در مدت زمانی مشخصی نسبت به تغییر وضعیت و بهبود توانگری مالی خود اقدام کنند در غیر این صورت از سوی بیمه مرکزی با محدودیت‌های مندرج در آیین‌نامه روبرو خواهند شد.


شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ