زمان سکته قلبی مشخص است

۴شنبه ۱۰م آبان iبه نقل از منبع ذکر شده در انتهای خبر در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

سلامت > تحقیقات– محققان اسپانیایی iبه استناد پژوهش‌های خود اعلام نمودند وقوع سکته قلبی در افراد وقت مشخصی دارد و اکثر حمله‌های قلبی بین ساعت های ۱۰ تا ۱۱ صبح و حدود ساعت ۱۹ عصر رخ می‌دهد

به گزارش تفسیری ایرنا، روزنامه ˈال پاییسˈ چاپ مادرید نوشت: محققان مرکز عملیات امداد و سریعت‌های پزشکی‌ اسپانیا گفتند که در مطالعات خود دریافته‌اند رابطه معنی داری میان وقت اعلام خبر وقوع سکته قلبی افراد iبه مرکز سریعت‌ها و ساعت زیستی‌ یا ساعت طبیعی بدن وجود دارد.

بر اساس این گزارش تفسیری، مطالعات یادشده موید آن است که نمودار وقت وقوع سکته قلبی بطور خاص دو اوج حداکثر را نشان می‌‌دهد که یکی‌ از آنها بین ساعت‌های ۱۰ تا ۱۱ صبح است و دیگری که اندکی‌ پایین‌تر از پیشی‌ است،حدود ساعت ۱۹ رخ می‌دهد.

به گفته محققان اسپانیایی، این الگو بسیار پایدار است iبه طوری که هیچ عامل خطری از جمله فشار خون بالا، دیابت، دیسلی پیدمی (اختلال در سوخت و ساز چربی‌)، مصرف دخانیات و یا عوامل دیگر از جمله سن یا جنسیت در آن تغییری ایجاد نمی‌‌کند.

با این حال، پژوهشگران می‌گویند دو استثنا در این زمینه وجود دارد: اوج سکته قلبی در میان افرادی که مبتلا iبه دیابت می باشند بعد از ظهرها اندکی دیرتر از افراد عادی است. در مقابل، برای افرادی که دخانیات مصرف می‌‌کنند اوج سکته بعد از ظهر بسیار بیشتر از اوج صبح است.

محققان این نتیجه را پس از بررسی و مطالعه روی ۷۰۹ نفر مبتلا iبه سکته قلبی بین یکم ژانویه سال ۲۰۰۱ تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۰۹ انجام داده‌اند.

به عقیده آنها، ثبات این آمار‌ها iبه عوامل فیزیولوژیکی بستگی دارد که تحت تاثیر ساعت طبیعی بدن کار می‌کنند.

به طور مثال، محققان اشاره نمودند که در ساعت‌های صبح، خون انسان غلیظ‌تر است و همین امر سبب می‌شود میزان پلاسماتیک فیبروژن خون و بازدارنده‌های ˈپلاسمینˈ افزایش یابد و این وضعیت منجر iبه لخته شدن شدید خون می‌‌شود. این لخته شدن در موارد شدید، سکته قلبی را در پی دارد.


RSS

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ