سازمان انرژی اتمی ایران ۷ موضوع تازه توافق شده را اعلام کرد

ایران > سیاست‌خارجی– ممتازنیوز:
سازمان انرژی اتمی ایران با انتشار یافتن بیانیه‌ای ۷ موضوع تازه توافق شده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، در بیانیه سازمان انرژی اتمی آمده است: در پی دو روز جلسات فشرده، نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران، ضمن بررسی اقدامات نخستیه مرتبط با بیانیه تهران (۲۰ آبان ماه)، در خصوص چگونگی ادامه همکاری‌ها مذاکره کردند.

در این مذاکرات، تروواریورانتا معاون امور پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن تقدیر از همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و ابراز رضایت از روند موجود، اعلام نمود که مدیرکل آژانس در گزارش آتی خود به شورای حکام این همکاری‌ها را مورد توجه قرار خواهد داد.

موضوعات تازه توافق شده جهت همکاری‌های داوطلبانه، علاوه بر بیانیه تهران در راستای تفاهمات صورت گرفته در قالب برنامه اقدام مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای ۱+۵ شامل موارد زیر است:

۱- ارایه اطلاعات مورد توافق طرفین و دسترسی مدیریت شده مرتبط با معدن ساغند یزد.

۲- ارایه اطلاعات مورد توافق طرفین و دسترسی مدیریت شده مرتبط با کارخانه تغلیظ اردکان.

۳- تحویل پرسشنامه اطلاعات طراحی (DIQ) بروز شده راکتور IR-40 (اراک).

۴- اتخاذ اقدام در جهت به نتیجه رسانیدن رهیافت پادمان برای راکتور IR-40 (اراک).

۵- ارایه اطلاعات مورد توافق طرفین و تنظیم بازدید فنی از مرکز لیزر لشکرآباد.

۶- ارایه اطلاعات مواد چشمه [source material]، که هنوز به ترکیب و خلوص لازم برای ساخت سوخت و یا غنی‌سازی نرسیده است، شامل واردات چنین موادی به ایران و استخراج اورانیوم از فسفات توسط ایران.

۷- ارایه اطلاعات و توضیحات به آژانس به منظور ارزیابی اظهاریه ایران در مورد نیاز یا کاربرد توسعه EBW (نسل تازه چاشنی‌های ایمن)

همچنین متن بیانیه مشترک قرائت شده پس از این مذاکرات به شرح ذیل می‌باشد:

جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین­‌المللی انرژی اتمی در چارچوب همکاری که بین طرفین در نوامبر قبل توافق شد، جلسات فنی سازنده‌ای را ۱۹ و ۲۰ بهمن ماه ۹۲ برگزار کردند. در طول این جلسات، دو طرف پیشرفت در اجرای اقدام عملی نخستیه که سه ماه پیش توافق شد را مرور کردند. شایان ذکر است ایران گام­‌های عملی نخستیه را که پیش‌بینی شده بود، اجرا کرده است.

همچنین در این جلسات جمهوری اسلامی ایران و آژانس درخصوص ۷ اقدام عملی که توسط ایران تا ۲۵ اردیبهشت ماه اجرا خواهد شد، توافق کردند.

مدیرکل جزئیات اقدامات توافق شده را به شورای حکام گزارش خواهد کرد.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ