صدمین تبتی خودسوزی کرد

۲۵ام بهمن به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

mail-95.jpg

یک راهب تبتی امروز (چهارشنبه) پس از آغشته کردن خود به بنزین در رستورانی در شهر کاتماندو، پایتخت نپال به خیابان آمده و در اعتراض به چین دست به خودسوزی زد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، وی صدمین فرد تبتی است که از زمان آغاز موج خودسوزی‌های اعتراضی در میان تبتی‌ها در اعتراض به حاکمیت چین در سال ۲۰۰۹ اقدام به خودسوزی می‌کند.

پلیس در پایتخت نپال به خبرگزاری فرانسه گفت که این راهب تبتی در تبعید در رستورانی در نزدیکی معبد بوداهانات در شهر کاتماندو که یکی از مقدس‌ترین معابد بودایی در جهان است خودسوزی کرد و سبب وحشت توریست‌هایی شد که در رستوران حضور داشتند.

یک سخنگوی پلیس کاتماندو گفت: حدود ساعت ۸:۲۰ صبح به وقت محلی مرد که حدود ۲۰ سال سن داشت به رستوران مجاور معبد بوداهانات آمد.

وی افزود: مستقیما به دستشویی رفت و پس از آنکه روی خود بنزین ریخت خود را آتش زد. این راهب سپس توانست در حالی که آتش گرفته بود به خیابان آمده و خود را به پای معبد برساند اما پس از آن پلیس اقدام به خاموش کردن آتش کرد و وی با وضعیتی وخیم به بیمارستان فرستاده شد.

دولت در تبعید تبت واقع در شهر دارامسالا در هند آخرین بار تعداد تبتی‌هایی که از سال ۲۰۰۹ تاکنون دست به خودسوزی زده بودند را ۹۹ تن اعلام کرده بود که ۸۳ تن از آنها جان خود را از دست داده بودند.

لوبانگ سانگای، نخست وزیر در تبعید تبت پیش از خودسوزی صدمین تبتی در مصاحبه‌ای به خبرگزاری فرانسه مقامات چین را متهم کرده و توجه جامعه بین‌المللی را به تبتی‌ها خواستار شد.

وی اظهار داشت: از آنجا که هیچ آزادی بیان و یا محلی برای هرگونه اعتراض وجود ندارد متاسفانه تبتی‌ها خودسوزی را انتخاب کرده‌اند.

وی افزود: من به جامعه بین‌الملل می‌گویم از تبتی‌ها حمایت کنید. دولت چین کاملا منطقه تبت را نظامی کرده است.

انتهای پیام


ایسنا
باز بازنشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *