صندوق توسعه ملی ۴۳ میلیارد دلاری شد

۴ م دیماه ،

بینا- معاون برنامه ریزی صندوق توسعه ملی با اشاره به افزایش موجودی صندوق توسعه ملی به ۴۳ میلیارد دلار از اختصاص حدود ۷٫۷ میلیارد دلار منابع این صندوق به ۲۵ طرح صنایع نفت، گاز و پتروشیمی خبر داد.
به گزارش بینا، احسان شریفی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۴۳ میلیارد دلار کل موجودی ارزی صندوق توسعه ملی است، به مهر گفت: در چند سال قبل ۱۶ قرارداد ارزی به ارزش ۲۹٫۲ میلیارد دلار برای تامین مالی طرحهای اولویت دار صنایع نفت، گاز ، پتروشیمی ، نیروگاه، فولاد و سیمان امضا شده است.
معاون برنامه ریزی فناوری اطلاعات صندوق توسعه ملی با تاکید بر اینکه در چند سال قبل ۱۷ قرارداد ریالی به ارزش ۵ میلیارد و ۹۵۰ میلیون دلار امضا شده است، تصریح کرد: تاکنون بانک صنعت و معدن و بانک ملت به ترتیب با ۶ میلیارد و ۵ میلیارد دلار بزرگترین بانکهای عامل صندوق توسعه ملی بوده اند.
این مقام مسئول با یادآوری اینکه تاکنون تامین مالی دو طرح نفت و گاز به ارزش ۵ میلیارد دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی انجام شده است اظهار داشت: همچنین تامین مالی ۲۳ طرح پتروشیمی به ارزش ۲٫۷ میلیارد دلار و تامین مالی ۱۳ طرح نیروگاهی به ارزش یک میلیارد دلار از محل منابع این صندوق انجام شده است.
وی با تاکید بر اینکه ۲۶ طرح فولادی به ارزش ۱٫۶ میلیارد دلار و ۲۰ طرح سیمان و بتن به ارزش ۴۵۰ میلیون دلار از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی تامین مالی شده است، بیان کرد: در شرایط فعلی صندوق توسعه ملی در بین صدوق های دارای ثروت ملی جایگاه بیستم جهان را به خود اختصاص داده است.
محمود دودانگه هم اخیرا در گفتگو با مهر دربارهٔ آخرین وضعیت اختصاص تسهیلات ارزی به طرحهای تازه پتروشیمی کشور، گفته بود: تفاهم نامه‌‎ای بین صندوق توسعه ملی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی به منظور اختصاص تسهیلات ارزی و ریالی به تعدادی از طرحهای پتروشیمی امضا شده است.
این عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی با اعلام اینکه پیش بینی می گردد به زودی یک خط اعتباری ۱۰ میلیارد دلاری برای تامین منابع مالی صنایع پتروشیمی گشایش یابد، تصریح کرد: بازگشت سرمایه در صنایع پتروشیمی کوتاه مدت بوده و از این رو اختصاص منابع مالی به این صنعت دارای توجیه اقتصادی است.
محمدرضا فرزین سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت هم اخیرا اعلام کرده است: تاکنون طرحهای بزرگ نفتی شامل ۵ فاز پارس جنوبی، ۲۸ طرح بزرگ پتروشیمی و ۱۳ نیروگاه از طریق صندوق توسعه ملی تامین مالی شده است.
بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی هم با بیان اینکه از سال ۱۳۸۶ تاکنون بیش از یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در صنایع پتروشیمی انجام شده است، به مهر گفته است: میزان جذب سرمایه گذار خارجی در پتروشیمی حدود ۵ درصد از کل سرمایه گذاری‌های خارجی کشور را تشکیل می دهد.

RSS
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *