طوطی سه ونیم، مار ۱۵ میلیون تومان!

با این که قانون ممنوعیت خرید و فروش حیوانات مدت‌هاست بلااستفاده مانده، سایت‌ها از فروش چند ده میلیونی حیوانات خانگی می‌گویند.

باشگاه خبرنگاران: بازار خرید و فروش حیوانات خانگی چند سالی است در کشورمان و بخصوص کلانشهرهایی همچون پایتخت رونق چشمگیری گرفته است. از طرفداران سگ‌ها و گربه‌ها و انواع پرندگان گرفته تا آنهایی که سلیقه‌های خاصی دارند و در دنیای متنوع حیوانات دنبال آیگواناها و مارهای پیتون هستند.

در این میان فعالان خرید و فروش حیوانات خانگی با آگاهی از این بازار تقاضا تلاش می‌کنند تا از تجارت پرسود حیوانات خانگی و علاقه‌مندان به آن به نفع خود بهره‌برداری کنند، به طوری که شاید قیمت واقعی این حیوانات با آنچه از سوی این فروشندگان اعلام می‌شود، اختلاف چندمیلیونی داشته باشد.

قیمت‌های میلیونی برخی از این حیوانات و علاقه‌مندانی که برای خرید حیوان مورد علاقه خود از پرداخت این مبالغ ابایی ندارند بیانگر این واقعیت است که فعالان بازار خرید و فروش حیوانات خانگی راه و رسم کار در این بازار را بخوبی می‌دانند.

بازار پررونق سگ‌های خانگی

چند سالی است در بازار حیوانات خانگی، خرید و فروش انواع سگ بسیار رونق گرفته است. تا همین چند سال پیش عمده فروش سگ‌ها در گروه سگ‌های نگهبان بوده و تعدادی نیز متقاضی سگ‌های شکارچی و سگ‌های زینتی زیبا بودند اما در حدود سه سال اخیر بازار سگ‌های زینتی و یا مینیاتوری داغ شده است. شاید به این دلیل که نگهداری از آنها نسبت به سایر حیوانات کم‌خرج‌تر است.

متقاضیان سگ وارداتی زینتی در ایران حاضرند از صد هزار تومان تا یک میلیون و۵۰۰ هزار تومان برای هر قلاده سگ بپردازند که معروف‌ترین آنها سییرین هاسکی (یک میلیون و ۵۰۰ هزارتومان)، دوبرمن، پیکینزشاربی، بت پول آمریکایی (یک میلیون تومان)، ژرمن شپرد و گرید دین (۸۰۰ هزارتومان) گران‌ترین سگ‌هاست.

در حال حاضر سگ‌های نگهبان قیمتی حدود ۵۰ هزار تا چند میلیون تومان دارند، همچنین به علت پرطرفدار بودن بول‌داگ بین جوانان قیمت آنها بین یک میلیون تا بیش از دو میلیون تومان است ضمن این‌که سگ‌های شارپی نیز با قیمتی حدود یک و نیم میلیون تا سه میلیون تومان به فروش می‌رسند.

پشمالوهای گرانقیمت

گرانقیمت‌ترین و زیباترین گربه‌های جهان پرشین‌کت یا همان گربه ایرانی خودمان است که به دلیل جثه نسبتا بزرگ و زیبایی خاصش طرفداران بی‌شماری دارد.

قیمت گربه‌ها در بازارهای داخلی کشور بین ۳۰۰ هزار تا بیش از ۶ـ۵ میلیون تومان است اما همین گربه‌ها در خارج از کشور با قیمت‌هایی بیش از ۱۰ میلیون تومان به فروش می‌رسند.

حدود نیمی از مشتریان به نوع سفیدرنگ پرشین کت علاقه بیشتری دارند. بعد از آن نوع مشکی و طوسی طرفدار دارد. رنگ چشم گربه‌ها نیز در جلب نظر مشتری موثر است. قیمت گربه‌ها از ۴۵۰ هزار تومان به بالاست و برخی از آنها مثلا نوع سفید با چشم آبی آن تا ۲۰ میلیون تومان نیز فروش رفته است.

سنجاب‌های ۲ میلیون تومانی

سنجاب‌ها حیواناتی هستند که سخت رام می‌شوند و برای رام شدنشان باید صبر و حوصله زیادی داشت به طور متوسط مدت زمان رام کردن این حیوان به شش ماه تا یک سال می‌رسد.

سنجاب‌های آموزش ندیده (وحشی) قیمتی بین هفت تا ۳۰ هزار تومان و سنجاب‌های دست‌آموز قیمتی بین ۴۰۰ هزار تا دو میلیون تومان دارند.

سنجاب‌هایی که در ایران وجود دارند معمولا ایرانی بوده و توسط شکارچیان غیرمجاز فروخته می‌شوند و دلالان از شکار سنجاب و قاچاق آن به روسیه و ترکیه سود زیادی می‌برند.

همسترها و میمون‌های باهوش

همسترها که بیشتر شبیه موش هستند به دلیل حرکات جذاب و قدرت فراگیری خوب در پیداکردن اشیا و غذا بسیار مورد توجه جوانان واقع شده‌اند در این میان همستر طلایی بسیار گران‌قیمت است.

قیمت انواع همستر بین ۲۰۰۰ تا بیش از ۱۵ هزار تومان است به طور مثال یک نوع همستر موبلند به قیمت ده هزار و ۵۰۰ تومان و موکوتاه به قیمت ۵۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد. قیمت میمون‌ها در بازار از چند صد هزار تومان آغاز و به دو میلیون تومان هم می‌رسد.

از پرندگان زینتی تا شکاری

نحوه قیمت‌گذاری در این بازار بنا به گفته برخی فروشندگان سلیقه‌ای است و تعرفه خاصی برای فروش این پرندگان وجود ندارد به همین دلیل قیمت برخی از پرندگان حتی به بالای ۲۰ میلیون تومان نیز می‌رسد.

در بازار خرید و فروش پرندگان اغلب معاملات در رده قیمتی ۲۰۰۰ تومان تا دو میلیون تومان انجام می‌گیرد ضمن این‌که قیمت برخی از پرنده‌ها به ۲۰ الی ۳۰ میلیون تومان نیز می‌رسد. قیمت قناری از حدود ۵۰۰۰ تومان شروع می‌شود و به بیش از صد هزار تومان می‌رسد. قیمت طوطی نیز از ۲۵۰ هزار تومان شروع شده و تا ۱۵ میلیون تومان هم می‌رسد. ضمن این‌که در میان طوطی‌ها، کاسکو بیشترین طرفدار را دارد چون این نوع طوطی براحتی می‌تواند حتی صدای آهنگ‌های تلفن همراه را نیز تقلید کند.

هرچه طوطی بتواند تعداد کلمات بیشتری را تقلید کند، قیمت آن حدود صد تا ۵۰۰ هزار تومان گران‌تر می‌شود، به طور مثال یک طوطی سه ماهه «آرا ماکائو» که بیشترین کلمات را می‌تواند تقلید کند، ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

در میان پرندگان شکاری نیز قیمت پرنده‌هایی چون عقاب، شاهین، باز و حتی لاشخور نیز بسته به سنشان از ۵۰ هزار تومان شروع شده و به بیش از ۱۵ میلیون تومان می‌رسد.

ایگواناها و مارهای پیتون

از بازار داغ خرید و فروش سگ‌ها و گربه‌ها و پرندگان زینتی که بگذریم، هستند افرادی که تمایل خاصی به نگهداری از حیوانات خاص دارند، حیواناتی که شاید نتوان آنچنان که باید آنها را در زمره حیوانات خانگی جای داد.

ایگواناها از جمله این حیوانات هستند، حالا دیگر مدت‌هاست پولدارها به خرید خزندگان و جانوران غیرمتعارف دیگری مثل سنجاب، موش، مار و ایگوانا و… به عنوان حیوان خانگی گرایش پیدا کرده‌اند و دیگر کمتر سراغ سگ و گربه می‌روند.

این مارمورک‌های بزرگ گاه با قیمت‌های میلیونی میان علاقه‌مندان خود خرید و فروش می‌شوند.

فروش انواع مارها از قیمت پایه ۲۰۰ هزارتومان شروع می‌شود و بسته به جثه و سایزشان تا چند میلیون تومان هم می‌رسد. یک مارپتیون با خال‌های نارنجی رنگ تا یک میلیون تومان هم به فروش می‌رسد.

کروکدیل، عقرب، رتیل سه‌چشم!

وقتی در سایت‌های رنگارنگ خرید و فروش حیوانات خانگی سرک می‌کشیم در میان تبلیغات انواع پرندگان، خزندگان و درندگان و… چشممان به تبلیغات عجیب و غریب برخی حیوانات می‌افتد. کروکدیل‌های پوست‌اندازی کرده خوشرنگ، عقرب سیاه براق، رتیل درشت سه‌چشم و…

شاید برایمان تعجب‌آور باشد که در میان این همه حیوان مگر کسی هم پیدا می‌شود که تمایل به نگهداری از عقرب و رتیل و عنکبوت و… داشته باشد! اما واقعیت این است که این حیوانات نه چندان دوست‌داشتنی هم مشتری‌های خودشان را دارند.

عقرب زنده ۵۰ تا ۱۲۰ هزار تومان، صدهزار تا ۲۳۰ هزار تومان، ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان و…

قیمت عقرب‌ها بسته به تعداد مورد نیاز تا دو میلیون تومان هم می‌رسد.

قانون بدون ضمانت اجرایی

خرید و فروش حیوانات ممنوع است! این نه گفته ما و مدافعان حقوق حیوانات بلکه تاکید صریح قانون است که هرگونه خرید و فروش حیوانات را جرم عنوان می‌کند (مگر در مواردی که مجاز اعلام شده است مانند سگ اگر برای نگهبانی فروخته شود) اما ادامه کار سایت‌های خرید و فروش حیوانات خانگی بیانگر این واقعیت است که ممنوعیت قانونی خرید و فروش حیوانات و جرم بودن آن تنها روی کاغذ اعتبار دارد و در عمل از ضمانت اجرایی برخوردار نیست.

به گزارش جام جم، قاچاق و خرید و فروش زیرزمینی انواع حیوانات در کنار فعالیت صدها سایت خرید و فروش حیوانات اتفاق ناخوشایندی است که در سایه همین خلا ضمانت اجرایی برای قانونی که وجود دارد اما به دلیل همین محدودیت‌ها برش لازم را ندارد، رخ داده است.

شاید دیگر زمان آن فرارسیده باشد که مسئولان سازمان‌های متولی همچون محیط زیست و مراجع قضایی در کنار نهادهای فعال در حقوق حیوانات به طور جدی‌تری وارد این مقوله شوند.


پایگاه خبری تحلیلی ممتاز | Momtaz News

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *