فروش ۳۹ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت

۵ م دیماه ،

بینا- مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به فروش ۸۲ درصد اوراق مشارکت انتشار یافته در ۶ ماه اول امسال گفت: سبب عدم افزایش نرخ سود علی‌الحساب اوراق مشارکت، نگرانی از بابت بازگرداندن اوراق مشارکت دوره‌های قبل بود.
به گزارش بینا، علی‌اصغر میرمحمدصادقیبه فارس اظهار داشت: سال قبل در مجموع ۹۲ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت انتشار یافت که ۴۷ هزار و ۶۵۳ میلیارد ریال آن به فروش رفت.
وی ادامه داد: پس از تغییرات به وجود آمده در بسته سیاستی بانک مرکزی و افزایش نرخ سود علی الحساب اوراق مشارکت، شاهد استقبال خوب مردم از اوراق مشارکت انتشار یافته بودیم به گونه‌ای که عملکرد نه چندان مطلوب نیمه اول سال، در ماه‌های پایانی جبران شد تا جایی که بالغ بر ۸۰ درصد اوراق انتشار یافته به فروش رفت.
مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به مسائلی که در ماه های اول نیمه دوم امسال در مورد ضرورت تعدیل مجدد نرخ سود علی الحساب اوراق مشارکت مطرح بود، گفت: طبق آمارهای موجود در حال حاضر ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در دست مردم وجود دارد که ممکن است در صورت افزایش نرخ سود علی الحساب اوراق مشارکت تازه، از جانب خریداران به بانک‌ها بازگردانده شوند تا با پول آنها اوراق با سود علی الحساب بالاتر خریدار کنند.
وی تصریح کرد: با وجود اینکه در بعضی مقاطع زمانی به نظر می‌رسید تجدید نظر در سود علی الحساب اوراق لازم است اما دغدغه بازگرداندن اوراق قبلی مسئولان را از این تعدیل باز می‌داشت.
میرمحمدصادقی درخصوص کارکرد‌های اوراق مشارکت گفت: یکی از کارکردهای اوراق مشارکت علاوه بر تأمین منابع مالی مورد نیازها طرح های عمرانی، جمع آوری نقدینگی اضافی از سطح جامعه است بنابراین بدیهی است، هر تصمیمی در مورد اوراق مشارکت باید با تدبیری اتخاذ شود تا سبب بازگرداندن این اوراق به شبکه بانکی نشود.
وی افزود: نباید نادیده گرفت که نرخ سود علی الحساب ۲۰ درصدی اوراق مشارکت در نیمه اول امسال کاملا رضایت صاحبان نقدینگی را جلب می‌کرد زیرا از مجموع ۴۸ هزار و ۹۸ میلیارد ریال اوراق مشارکت انتشار یافته در ۶ ماهه اول امسال، ۳۹ هزار و ۱۶۱ میلیارد ریال آن یعنی حدود ۸۲ درصد فروخته شد.
به گفته مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از ۱۳ مورد انتشار یافتن اوراق مشارکت نیمه اول سال، ۱۰ مورد صد در صد به فروش رسیده که همه این آمارها از مطلوبیت نرخ سود علی الحساب ۲۰ درصدی در آن مقطع زمانی داشت.
وی در تشریح جزئیات اوراق مشارکت انتشار یافته در نیمه اول امسال گفت: سازمان توسعه برق ایران ۷ هزار و ۵۸۶  میلیارد ریال، شرکت آب نیرو در ۴ مرحله به ترتیب مبالغ هزار و ۳۸۰ میلیارد ریال، ۹۵۱ میلیارد ریال، ۲ هزار میلیارد ریال و ۴ هزار و ۴۵ میلیارد ریال، آب و فاضلاب خوزستان مبلغ ۲ هزار ۱۴۰ میلیارد ریال و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور در دو مرحله مبالغ ۲ هزار و ۱۵۴ میلیارد ریال و ۴ هزار و ۹۸۸ میلیارد ریال اوراق مشارکت منتشر کردند که تمامی این اوراق فروش رفت.
میرمحمد صادقی ادامه داد: شرکت نفت و گاز پارس جنوبی در دو مرحله مبالغ ۵ هزار و ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت منتشر کرد که در مرحله اول ۵ هزار میلیارد ریال در مرحله اول فروش رفت و از ۱۰ هزار میلیارد ریال مرحله دوم ۵ هزار و ۴۱۲ میلیارد ریال فروخته شد.
وی افزود: شرکت آب و برق خوزستان نیز ۴ هزار و ۴۷۷ میلیارد ریال اوراق منتشر کرد که ۲ هزار و ۱۴۲ میلیارد ریال آن به فروش رفت و از ۳ هزار و ۸ میلیارد ریال اوراق مشارکت انتشار یافته شرکت توانیر، ۹۹۴ میلیارد ریال آن مشتری داشت؛ به این ترتیب از کل اوراق مشارکت انتشار یافته در نیمه اول امسال تنها ۸ هزار و ۹۳۷ میلیارد ریال به فروش نرفته که نشانگر عملکرد مثبت ۸۰ درصدی است.
میرمحمد صادقی با اشاره به مجوز انتشار یافتن ۲۵۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در سال جاری بر اساس قانون بودجه گفت: علاوه بر این بانک مرکزی به استناد مصوبه شورای پول و اعتبار امسال می‌تواند ۱۰۰ هزار ریال اوراق مشارکت منتشر کند که تا به حال در دو مرحله ۵۰ هزار میلیارد ریال آن را عرضه کرده است.
وی افزود: نرخ سود علی الحساب اوراق بانک مرکزی نیز مانند سایر اوراق ۲۰ درصد اما دوره آنها یک ساله تعریف شده است بنابراین از مزیت بیشتری برخوردار است ضمن اینکه در صورت بازگشت پیش از سررسید تنها ۰٫۲۵ درصد از سود آنها کم می‌شود و خریداران می‌توانند از سود ۱۹٫۷۵ درصدی برخوردار شوند.

RSS
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *