کودکان چقدر تلویزیون نگاه کنند؟!

۲۲م دیماه ،
ممتاز نیوز: به طور میانگین، هر کودک آمریکایی روزانه ۵ ساعت از وقت خود را با تماشای تلویزیون و یا بازی با کامپیوتر می‌گذراند. این بدان معناست که زمانی را که کودکان در مقابل تلویزیون و کامپیوتر می‌گذرانند، بیش از زمانی است که در مدرسه می‌گذرانند. این آمارها در تضاد با پیشنهاد پزشکان و متخصصان است. متخصصان معتقدند که کودکان نباید بیش از یک تا دو ساعت از وقت خود را صرف تماشای تلویزیون کنند. البته این پیشنهاد‌ها شامل سایر پدیده‌های مشابه مانند کامپیوتر و بازی‌های ویدئویی نیز می‌شود.
 

تاثیرات تماشای تلویزیون بر کودکان
به گزارش ممتاز نیوز به نقل از کودک سالم، احتمال چاقی در کودکانی که بیش از ۵ ساعت در روز تلویزیون تماشا می‌کنند، ۴ برابر بیشتر از کودکانی است که روزانه کمتر از ۲ ساعت تلویزیون نگاه می‌کنند. کودکانی که مبتلا به اضافه وزن می باشند، در آینده بیشتر به بیماری‌های نظیر دیابت نوع ۲، فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی و مشکلات مفاصل مبتلا می‌شوند. همچنین کودکانی که بیشتر تلویزیون می‌بینند، بیشتر تحت تاثیر تبلیغات قرار گرفته و در نتیجه بیشتر مواد غذایی و خوراکی‌های مضر و ناسالم مصرف می‌کنند. همچنین کودکانی که در معرض فیلم‌ها و بازی‌های کامپیوتری خشن می باشند، در زندگی آینده خود نیز بیشتر رو به خشونت می‌آورند. همچنین محققان معتقدند بین ساعات بسیار تماشای تلویزیون و افت تحصیلی یک رابطه مستقیم وجود دارد.

کاهش ساعات تماشای تلویزیون به نفع همه اعضای خانواده است

تحقیقات نشان می‌دهند امروزه ساعاتی که کودکان صرف تلویزیون، کامپیوتر، بازی‌های ویدئویی و موبایل می‌کنند بیش از ساعاتی است که صرف بازی، فعالیت‌های بدنی، کتاب خواندن و در کنار خانواده بودن می‌کنند. بهترین نکته در مورد کاهش ساعات تماشای تلویزیون این است که کودکان ناخودآگاه زمان بیشتری را در کنار خانواده گذرانده و فعالیت بدنی آنها نیز افزایش می‌یابد. این سبب تعامل کودکان با محیط اطراف و سایرین می‌شود. بازی‌های کامپیوتری و تلویزیون این میل طبیعی کودکان به فعالیت و کسب تجربه‌های تازه را از آنها می‌گیرد. شما باید کاری کنید که سطح فعالیت و نشاط اعضای خانواده افزایش پیدا کند.

راه‌هایی برای کاهش ساعات تماشای تلویزیون

 هنگام صرف غذا تلویزیون را خاموش کنید. این کار اعضای خانواده را به تعامل با هم تشویق می‌کند.
 تلویزیون و کامپیوتر را در اتاق فرزندتان نگذارید.
 از تماشای تلویزیون یا بازی با کامپیوتر به عنوان پاداش استفاده نکنید.
 روزهایی از هفته را برای تماشای تلویزیون و بازی با کامپیوتر ممنوع اعلام کنید.

فعالیت‌های جایگزین

 یک فعالیت بدنی خانوادگی، مانند پیاده‌روی، دوچرخه سواری، ورزش یا بازی‌های پرهیجان، انجام دهید.
 سعی کنید در روز حداقل ۶۰ دقیقه یک فعالیت پرتحرک انجام دهید.
 برای فرزندانتان کتاب بخوانید یا با هم به موسیقی گوش دهید. همچنین می‌توانید فرزندان‌تان را به نوشتن داستان، کشیدن نقاشی یا درست کردن یک کاردستی تشویق کنید.
اگر فرزند نوپا یا پیش دبستانی دارید، برای آرام نگهداشتن او در مواقع لزوم، به جای روشن کردن تلویزیون، از راه‌های زیر استفاده کنید:
 در آشپزخانه یک محیط امن برای کودک پیدا کنید و تعدادی قاشق، قابلمه و ظرف‌های پلاستیکی به او بدهید تا با بازی با آنها سرگرم شود.
 اگر در حال تدارک غذا میباشید و اگر فرزندتان بیش از ۳سال سن دارد، از او بخواهید در بعضی کارها مانند چیدن میز غذا به شما کمک کند.
 از فرزند بزرگ‌تر یا یکی از همسایگانتان بخواهید کودک را سرگرم کند.
 معمولا کودکان بسیار خلاقند. به همین سبب گاه با قرار دادن کمی‌چسب و تکه‌های پارچه یا کاغذ در اختیار آن‌ها می‌توانید آنها را ساعت‌ها سرگرم کنید.

منبع: ممتاز نیوز
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *