کیسه های هوا در خودرو همیشه باعث صدمه به راننده نمی شود

تحقیقات جدید نشان می دهد کیسه های هوا در خودروها همیشه مانع آسیب رسیدن به سرنشینان نمی شود.

به گزارش  گروه علمی باشگاه خبرنگاران  به نقل ازموسسه بیمه «ایمنی بزرگراهها» در آمریکا نشان می دهد حتی در گرانقیمت ترین و ایمن ترین خودروها نیز در برخی تصادفات کیسه های هوا از مسیر خود منحرف شده و باعث می شوند تا سر راننده به بدنه خودرو برخورد کند. در این تصادفات که خیلی شایع نیز است، خودرو از جلو و کناره انتهایی یعنی چراغ خودرو با خودرو یا شی مقابل برخورد می کند و همین نوع از برخورد باعث می شود تا کیسه هوا هنگام خروج از محفظه خود از مسیر صورت راننده منحرف شود و در نتیجه سر راننده را به سمت بدنه خودرو هدایت می کند که در نتیجه آن آسیبهای قابل توجهی به راننده وارد می شود.

در این آزمایش از یازده خودروی گرانقیمت که با سرعتی حدود شصت و چهار کیلومتر یعنی چهل مایل در ساعت حرکت می کردند استفاده شد. در هشت مورد از این یازده خودرو نتیجه آزمایشها منفی بود و به راننده آسیب جدی می رسید.

البته جالب اینجاست که این خودروها در برابر تصادفاتی که خودرو با  شی یا خودروی روبروی خود شاخ به شاخ می شود، ایمنی بالایی داشتند اما در تصادفاتی که همپوشانی خودرو با مانع یا خودروی مقابل در حد چراغ سمت راننده بوده، خسارت بسیار شدید و آسیب به راننده جدی بوده است./ح


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *