متقاضی وام مسکن در بازار کمیاب شد

گردآوری توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز

بینا: رکود خرید و فروش مسکن سبب شده این روزها متقاضی خرید وام مسکن به شکل قابل توجهی کاهش یابد و به نقل از فعالان بازار، متقاضی خرید وام مسکن کمیاب شده است.

به گزارش فارس، این روزها رکود خرید و فروش مسکن در بازار به نوعی سبب ناراحتی و نارضایتی بنگاههای املاک شده است، به طوری که بعضی از آنان اعلام می‌کنند که از ابتدای سال جاری تاکنون حتی یک مورد خرید و فروش هم انجام نداده‌اند.

بنابراین گزارش، عدم کفاف وام ۲۰ میلیونی مسکن در مقایسه با قیمت کل مسکن، سبب شده تا این روزها اکثر فعالان وام در بازار از کاهش قیمت خرید و فروش وام مسکن خبر دهند.

به گفته فعالان بازار قیمت وام ۲۰ میلیونی و اوراق مسکن طی چند هفته قبل به سبب کاهش تقاضا روند نزولی به خود گرفته است.

قیمت وام ۲۰ میلیونی خرید مسکن در بازار به غیر از هزینه‌های دفترخانه و کارشناسی بانک، دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. حال اگر هزینه دفترخانه و کارشناسی بانک را به این مبلغ اضافه کنیم خریدار وام ۲۰ میلیونی مسکن باید هزینه‌ای بالغ بر ۳ میلیون تومان پرداخت کند.

پور ابراهیمی یکی از فعالان بازار مسکن با بیان اینکه قیمت وام ۲۰ میلیونی مسکن نسبت به ماه قبل حدود ۱۰۰ هزار تومان کاهش یافته است گفت:دیگر وام ۲۰ میلیونی مسکن کفاف خرید را نمی‌دهد چرا که اگر دو یا سه سال پیش متقاضیان می‌توانستند با تهیه این وام یک آپارتمان ۵۰ متری بخرند دیگر با این وام‌ها که سقف آن ۲۰ میلیون تومان است و یا اوراق مسکن نمی‌توانند اقدام به خرید یک آپارتمان ۵۰ متری کنند.

وی ادامه داد: این روزها که قیمت مسکن روند نزولی به خود گرفته و کاهش یافته است، انتظار می رفت که متقاضی بسیاری برای خرید وام مسکن به دفاتر مراجعه کنند، اما مشخص نیست چرا وقتی قیمت مسکن که کاهش یافته و باید تقاضا برای تهیه وام بالا برود این روزها هیچ متقاضی وجود ندارد.

وی ادامه داد: اوراق حق تقدم وام بانک مسکن هر چند بسیار به خرید و فروش مسکن و رکود و رونق آن ربطی ندارد اما به هر حال این وام چون در بورس خرید و فروش می گردد هر روز یک قیمتی دارد و مانند نرخ دلار سکه بالا و پایین می گردد.

به گفته وی،قیمت اوراق مسکن بدون هزینه های جانبی حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است که با سایر هزینه های جانبی به ۳ میلیون تومان می رسد.

*پیشنهاد دفاتر و بنگاهها برای خرید وام جانبازی/وام ۶۰ میلیونی و کارمزد ۲۰ میلیونی برای آن

یکی از مواردی که این روزها اکثر دفاتر و بنگاهها به متقاضیان پیشنهاد می دهند، وام جانبازی است که سقف آن ۶۰ میلیون تومان است.

نرخ سود این وام ۴ درصد است و بازپرداخت آن ۲۰ ساله با اقساط ماهانه ۳۵۰ هزار تومان است.

سمیعی یکی از فعالان بازار گفت: وام جانبازی این روزها مشتری بسیاری دارد چرا که نرخ سود آن پایین است و اقساط آن ماهانه ۳۵۰ هزار تومان است.

وی گفت: کارمزد این وام حدود ۱۹ میلیون تومان است که باید به دفتر پرداخت شود و با سایر هزینه های جانبی این وام برای متقاضی حدود ۲۰ میلیون تومان می گردد.


شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *