متهم ایمیل‌های “کنکوری” درآستانه شناسایی است

رئیس پلیس فتا درخصوص آخرین وضعیت پرونده ارسال ایمیل‌های مشکوک به داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی گفت: پرونده فردی که این شرایط را به وجود آورده درحال بررسی است و این متهم در آستانه شناسایی است.
سید کمال هادیانفر رئیس پلیس فتا با اشاره وضعیت جرایم اینترنتی پس از تشکیل پلیس فتا گفت: آمارها نسبت به گذشته افزایش داشته است؛ در سال ۸۹ جرایم رایانه‌ای ۱۰۳۵ فقره بود که در سال گذشته پس از تشکیل پلیس فتا این آمار به ۴هزار فقره پرونده رسیده است.
وی با بیان اینکه ۵۷ درصد این جرائم کشف شده است، افزود: در گذشته هکرها به سایت‌هایی مثل صدا و سیما و بانکها به عنوان اینکه با کشف یک حفره امنیتی شغلی برایشان ایجاد شود، تعرض می‌کردند که بعد از اینکه پلیس فتا راه افتاد این جرایم به شدت کاهش پیدا کرد و سازمان یافتگی جرایم توسط پلیس فتا کنترل شد.
رئیس پلیس فتا با ذکر این نکته که در حال حاضر شرایط تحت کنترل پلیس است، به جزئیات حمله اخیر به سایت وزارت نفت اشاره کرد و اظهار داشت: در به روزرسانی آنتی‌ویروس اینترانت وزارت نفت اشتباه صورت گرفته بود و همین عاما باعث نفوذ ویروس “دوکو”، “کی‌دو” و “واپیر” را وارد کردند که پلیس فتا این ویروس‌ها را شناسایی کرد.
به گفته هادیانفر تمهیدات خوبی در این زمینه صورت گرفت و هیچ خسارت جدی به سامانه وارد نشد؛ در کنار این دو IP شناسایی آمریکایی شدند طی نامه رسمی‌ای با حکم قضایی از طریق پلیس اینترپل برای “اینترنت سرویس پروپایدر” آمریکا ارسال کردیم که منتظریم پاسخ بگیریم و باید مالکیت و مشخصات IP ها را به ما اعلام کنند.
وی درخصوص حمله اخیری که به سایت وزارت علوم صورت گرفته بود نیز گفت: بعد از حمله به وزارت نفت بلافاصله در همان هفته سایت وزارت علوم را هدف گرفتند که با توجه به اینکه وزارت علوم محیط دانشگاهی است و انتظار می‌رفت سامانه قوی داشته باشند، دشمن نتوانست از درگاه وزارت وارد شود و حمله در همان مرحله اول خنثی شد.
رئیس پلیس فتا درخصوص اینکه آیا هدف از این نفوذ شناسایی دانشمندان هسته‌ای بوده است، تصریح کرد: زمانی که شبکه‌ای هک می‌شود هر اطلاعاتی قابل برداشت است؛ یعنی اینکه هرچه در سامانه اطلاعاتی‌ وجود داشته باشد فراخور سازمان توسط هکر برداشت می شود.
به گزارش فارس وی به هم ریختن نمرات دانشجویی یا برداشت اطلاعات نخبگان را بخش کوچکی از اقدامات هکر در ورود به درگاه وزارت علوم عنوان کرد که این حمله ناکام ماند و پس از اقدام از طریق پلیس اینترپل آمریکا موظف است مشخصات IP های مشکوک را رسما به ما اعلام کند.
هادیانفر درخصوص ایمیل‌های ارسال شده به داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد، با بیان اینکه برای برخی از داوطلبان آزمون ارشد سال ۸۹ ایمیلی را دریافت ارسال شده بود که در پرونده شما اشکال فنی وجود دارد و باید به مرکز آزمون مراجعه کنید، گفت: این ایمیل بر بستر جی میل ارسال شده بود؛ این در حالی است که دانشگاه آزاد و وزارت علوم اطلاع رسانی بر اساس جی میل ندارد.
وی افزود: با شکایت دانشگاه آزاد به پلیس فتا پرونده فردی که این شرایط را به وجود آورده در حال بررسی است و این متهم در آستانه شناسایی است.

iTanalyze.ir

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *