مشاهده پلنگ ایرانی پس از ۴۰ سال

کارشناس اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان زنجان از مشاهده یک قلاده پلنگ ایرانی به همراه ۳ توله خود در منطقه خرمنه‌سر طارم خبر داد.

به گزارش ایسنا، «محمدهادی کاظمی» با بیان این مطلب، اظهار داشت: در ۴۰ سال گذشته علی‌رغم وجود شواهد فراوان مبنی بر وجود پلنگ ایرانی در منطقه هیچ‌گونه مستندی در این‌باره وجود نداشت اما با اقدامات انجام شده فیلمی از این گونه نادر جانوری به همراه فرزندان خود تهیه شد تا ثابت کند طارم یکی از زیستگاه‌های این جانور است.

وی تصریح کرد: مدت زمان فیلمبرداری از شیردهی این حیوان در معرض انقراض به فرزندان خود ۵ دقیقه است و در این‌باره مستندات تهیه شده در اختیار مسوولان قرار داده شده است.

این مقام مسوول با اشاره به این‌که پلنگ ایرانی جزو حیوانات در معرض انقراض اعلام شده است، ادامه داد: با شناسی ۴ قلاده از این حیوان در منطقه شکار ممنوع خرمنه‌سر انتظار می‌رود برای حفاظت از آنها برنامه‌ریزی مناسبی شود.

کاظمی با تاکید بر مطالعه بیشتر بر روی این حیوان، گفت: پلنگ ایرانی خصوصیات خاصی داشته و با توجه به از میان رفتن محل زندگی‌شان کمتر در معرض دید قرار می‌گیرد با این حال باید تلاش شود با حفاظت از محل زندگی‌شان شرایط برای ادامه حیات این جانور زیبا فراهم شود.

این کارشناس محیط‌زیست با اشاره به فیلم‌برداری از یک قلاده خرس قهوه‌ای در منطقه سرخ‌آباد یادآور شد: این‌ حیوان نیز در معرض انقراض است و مشاهده آن در این منطقه بارقه امیدی برای دوستداران حیات وحش است.


Tabnak.IR | تابناک

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *